«Ռոսատոմ սերվիս» ընկերությունը («Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի դուստր ձեռնարկություն) 1500 տ նոր սարքավորում է տրամադրել Հայկական ԱԷԿ-ին` կայանի արդիականացման երկրորդ փուլի (մինչև 2026թ.) շրջանակներում։
ԱԷԿ-ի գործող՝ №2 էներգաբլոկի արդիականացման և շահագործման ժամկետի երկարաձգման նախագծերը էներգետիկայի ոլորտում Ռուսաստանի և Հայաստանի համագործակցության շրջանակներում առանցքային նախագծերից են, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ռուսաստանյան համապատասխան կազմակերպությունների և գիտահետազոտական ինստիտուտների մասնակցությամբ՝ «Ռոսատոմ սերվիսը» մատակարարել է այս ծավալով սարքավորումներ ԱԷԿ-ի մեքենայական սրահին, աջակցել է անվտանգության համակարգերի և կառավարման ավտոմատացված համակարգերի արդիականացման գործընթացին, իրականացրել է ռեակտորի կորպուսի մշակում, ինչը հնարավոր է դարձրել դրա շահագործման ժամկետի երկարաձգումը։
Արդիականացման արդյունքում ոչ միայն հնարավոր է դարձել երկարացնել շահագործման ժամկետը, այլև էներգաբլոկի հզորությունը 380-390 մեգավատից հասել է 440 մեգավատի։
2023 թվականին «Ռոսատոմ սերվիսը» և «Հայկական ԱԷԿ» փակ բաժնետիրական ընկերությունը ստորագրել են համաձայնագիր կայանի շահագործման ժամկետը երկարաձգելու մասին մինչև 2036 թվականը։ Շահագործման ժամկետի երկրորդ երկարաձգման համար նախատեսված աշխատանքներն արդեն ընթացքի մեջ են։

Компания «Росатом Сервис», дочернее предприятие госкорпорации «Росатом», поставила 1500 тонн нового оборудования для Армянской атомной электростанции в рамках второго этапа модернизации, рассчитанного до 2026 года.
Как сообщает «Спутник Армения», проекты по модернизации и продлению срока эксплуатации второго энергоблока АЭС являются ключевыми направлениями энергетического сотрудничества России и Армении.
При участии профильных российских организаций и научно-исследовательских институтов «Росатом Сервис» передал это оборудование для машинного зала станции, поддержал обновление систем безопасности и автоматизированных систем управления, а также провёл обработку корпуса реактора, что позволило продлить срок его эксплуатации.
Благодаря модернизации срок службы блока был продлён, а мощность увеличена с 380–390 до 440 мегаватт.
В 2023 году «Росатом Сервис» и ЗАО «Армянская АЭС» подписали соглашение о продлении срока эксплуатации станции до 2036 года. Работы в рамках второго продления уже идут. АЭС обеспечивает около трети электроэнергии страны. Власти Армении планируют построить новый энергоблок к 2036 году для замены действующего.