21 Հունիս 2025 - 10:06 AMT
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը և ՊԵԿ ղեկավար Էդուարդ Հակոբյանը հունիսի 23-ին կմեկնեն Վրաստան։ ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը ստորագրել է համապատասխան որոշումը։
Քննարկվելու են երկու երկրների առևտրատնտեսական համագործակցությանն առնչվող հարցեր։
Հայ կոնյակագործները պարբերաբար բողոքի ակցիաներ են իրականացրել ՀՀ-ում Վրաստանի դեսպանատան առջև՝ դժգոհելով վրացական կողմի ստուգումներից, իսկ բեռնատարները ստիպված են մի քանի շաբաթ կանգնել Վրաստանի սահմանային անցակետում։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը նշել էր, որ խնդիրը լուծում կստանա հունիսի 6-ին Վրաստանի գյուղատնտեսության նախարար Դավիթ Սոնգուլաշվիլիի հետ հանդիպման ժամանակ, սակայն նրա այցը Հայաստան չեղարկվեց։

21 Июнь 2025 - 10:34 AMT
Министр экономики Армении Геворг Папоян и председатель Комитета государственных доходов Эдуард Акопян отправятся в Грузию 23 июня. Соответствующее решение подписал вице-премьер Тигран Хачатрян.
Цель визита — обсуждение вопросов, связанных с торгово-экономическим сотрудничеством между двумя странами.
Армянские производители коньяка неоднократно проводили акции протеста у посольства Грузии в Ереване, выражая недовольство проверками со стороны грузинских властей. Грузовые автомобили из Армении, по сообщениям, вынуждены простаивать на грузинских пограничных пунктах по нескольку недель.
Министр экономики ранее заявил, что вопрос будет решён на встрече с министром сельского хозяйства Грузии Давидом Сонгулашвили 6 июня, однако визит последнего в Армению был отменён.