Վերականգնվել է պետությանը պատճառված 1 մլն դոլարին համարժեք 400,000,000 դրամ վնասը։
Գլխավոր դատախազության տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության հսկողության ներքո գտնվող՝ Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթներից մեկով պարզվել է, որ Մ.Ղ.-ն, հանդիսանալով ապրանքների ներմուծմամբ և իրացմամբ, մթերքի արտադրությամբ, պարենային ապրանքների մեծածախ և մանրածախ վաճառքով զբաղվող ՍՊ ընկերության հիմնադիրն ու տնօրենը, առանձնապես խոշոր չափերով՝ 400 միլիոն դրամ հարկ չվճարելու նպատակով՝ հարկային մարմին ներկայացված հաշվարկներում ներառել է խեղաթյուրված տվյալներ: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ գլխավոր դատախազությունը:
«Մասնավորապես՝ Մ.Ղ.-ն, խախտելով «Շահութահարկի մասին» ՀՀ օրենքի և Հարկային օրենսգրքի 22-րդ գլխի (իրավահարաբերությունների ձևավորման պահին գործող խմբագրությամբ) պահանջները, 2013-2016 թվականներին, առանց կատարված գործարքների վերաբերյալ դուրս գրված հաշիվների, մեկ այլ կազմակերպության հաշվին փոխանցել է ընդհանուր 2 միլիարդ դրամ, որի հետևանքով ընդհանուր 400 միլիոն դրամ շահութահարկի գումար չվճարելու նպատակով՝ նվազեցրել է հարկվող շահույթը և հարկային մարմին ներկայացված՝ 2013, 2014, 2015 և 2016 թվականների տարեկան հաշվարկներում ներառել է խեղաթյուրված տվյալներ:
Հաշվի առնելով, որ քրեական վարույթում առկա են եղել հանցանքի կատարումը վկայող բավարար փաստեր՝ 2024 թվականի հունիսի 23-ին հսկող դատախազի կողմից սեփական նախաձեռնությամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել Մ.Ղ.-ի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր վճարելուց չարամտորեն խուսափելը):
Նախաքննության փուլում Մ.Ղ.-ն ամբողջությամբ վերականգնել է պետությանը պատճառված 400 միլիոն դրամ վնասը:
2025 թվականի հունիսի 23-ին դատախազի սեփական նախաձեռնությամբ որոշում է կայացվել Մ.Ղ.-ի նկատմամբ հարուցված հանրային քրեական հետապնդումը դադարեցնել՝ ոչ արդարացնող հիմքով»,- ասված է հաղորդագրությունում:

25 Июнь 2025 - 14:49 AMT
Государству был полностью возмещён ущерб в размере 400 миллионов драмов (эквивалентно примерно 1 миллиону долларов США).
Как сообщает Генеральная прокуратура Армении, в одном из уголовных производств, находящихся в производстве Следственного комитета под контролем Управления по делам о преступлениях против экономической деятельности, было установлено, что М.Г., являясь основателем и директором ООО, занимающегося импортом, производством продуктов питания и оптово-розничной торговлей, преднамеренно включал искажённые данные в налоговые расчёты с целью уклонения от уплаты налогов на сумму 400 миллионов драмов.
В частности, нарушая требования Закона РА «О налоге на прибыль» и главы 22 Налогового кодекса (в редакции, действовавшей на момент совершения сделок), в период с 2013 по 2016 год М.Г. без оформления счетов по совершённым сделкам перевёл в адрес другой организации в общей сложности 2 миллиарда драмов. В результате была занижена налогооблагаемая прибыль, а в годовые отчёты за 2013, 2014, 2015 и 2016 годы были внесены искажённые данные.
Учитывая наличие достаточных доказательств совершения преступления, 23 июня 2024 года по собственной инициативе прокурора было возбуждено публичное уголовное преследование в отношении М.Г. по части 2 статьи 205 Уголовного кодекса РА от 18 апреля 2003 года (злостное уклонение от уплаты налогов в особо крупном размере).
На стадии предварительного следствия М.Г. в полном объёме возместил ущерб, причинённый государству.
23 июня 2025 года прокурор по собственной инициативе принял решение прекратить публичное уголовное преследование в отношении М.Г. по не реабилитирующему основанию.