Հուլիսի 1-ին Viva-ն նշել է հիմնադրման 20-րդ տարին: Տոնական մթնոլորտում անդրադարձ է կատարվել անցած երկու տասնամյակի հաջողություններին, ներկայացվել են ընկերության ռազմավարական տեսլականն ու ապագայի հավակնոտ ծրագրերը: Հանդիսավոր միջոցառմանը ներկա են գտնվել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, կառավարության անդամներ, ոլորտը կարգավորող մարմինների ներկայացուցիչներ, ընկերության աշխատակիցներ և գործընկերներ:
Viva-ի բաժնետեր Կոնստանտին Սոկոլովը ներկայացրել է ընկերության վերափոխումը՝ բջջային կապի առաջատարից մինչև տեխնոլոգիական և թվային առաջատար՝ սրընթաց զարգացող համաշխարհային հեռահաղորդակցային շուկայի պայմաններում։ Սոկոլովը ներկայացրել է զարգացման հիմնական ուղղություններն ու բիզնես տեսլականը։
«Այսօր Viva-ն նշում է իր 20-ամյակը՝ առաջին զանգին հաջորդող երկու տասնամյակ անց. զանգ, որը կատարվել է այն պայմաններում, երբ Հայաստանում ինտերնետի թափանցելիությունը կազմում էր ընդամենը 6%: Այս ընթացքում ընկերության ցանցին միացել է 2,3 միլիոն հաճախորդ, որոնցից 80%-ը օգտագործում է բջջային ինտերնետ: Viva-ն դարձել է երկրի թվային վերափոխման հիմնական շարժիչ ուժը»,- նշել է Սոկոլովը:
Կոնստանտին Սոկոլովն ընդգծել է՝ Viva-ն ոչ միայն զարգացնում է տեխնոլոգիական ենթակառուցվածքները, այլև ակտիվորեն ներդրումներ է կատարում սոցիալական նախաձեռնություններում՝ ամրապնդելով Հայաստանի մրցակցային առավելություններն ու զարգացնելով հասարակության տարբեր ոլորտները:
«Հաջորդ երեք տարիների ընթացքում 5G ցանցի և ամպային ենթակառուցվածքների զարգացման համար Viva-ն նախատեսում է ներդնել մոտ 150 միլիոն ԱՄՆ դոլար: Մեր առաքելությունը մնում է անփոփոխ՝ ստեղծել առաջընթաց և նոր հնարավորություններ Հայաստանի յուրաքանչյուր բնակչի համար», – ասել է պարոն Սոկոլովը։
«Հայաստանի հեռահաղորդակցության շուկայում 2005թ. հուլիսի 1-ը հեղափոխական տարեթիվ է: Այդ օրը նշանավորվեց ոչ միայն Հայաստան նոր տեխնոլոգիաների և նորարարությունների մուտքով, այլև ամենակարևորը՝ կոտրվեց այն կարծրատիպը, թե իբր բջջային կապը միայն ընտրյալների համար է: Viva-ն ապացուցեց, որ բջջային կապը կարող է լինել ավելի մատչելի, ավելի որակյալ, ավելի հասանելի: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Viva-ի թիմին, որ այս ամենը կարողացավ իրականություն դարձնել: Վերլուծելով այս տարիների ընթացքում Viva-ի անցած ուղին՝ կարող եմ վստահաբար ասել, որ Viva-ն ապագայում ևս ապավինելու է նոր տեխնոլոգիական լուծումների, նորարարությունների՝ էլ ավելի որակյալ դարձնելով իր ծառայությունները բաժանորդների համար և այդպիսով հզորացնելով հայաստանյան հեռահաղորդակցության ոլորտը», – ասել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը:
Viva-ի տնօրենների խորհրդի նախագահ Տիգրան Գասպարյանն անդրադարձել է ժամանակակից հասարակության կյանքում հեռահաղորդակցության ռազմավարական նշանակությանը:
«Viva-ն հասկանում է հեռահաղորդակցության կարևորությունը թե՛ որպես տեխնոլոգիա, թե՛ որպես անվտանգության և հարմարավետության հիմք: Շնորհակալ ենք մեր բաժանորդներին վստահության, իսկ մեր մրցակիցներին՝ արժանապատիվ մրցակցության համար», – ասել է Տիգրան Գասպարյանը: Նա նաև ազդարարել է Viva-ի հետագա դիվերսիֆիկացմանն ուղղված լայնածավալ ներդրումների մասին: «Այս տարի ընկերությունում մեկնարկում է աննախադեպ ներդրումային ծրագիր՝ ուղղված ընկերության հետագա դիվերսիֆիկացմանը՝ ներառյալ ֆիքսված և բջջային կապի թվային կոնվերգենտային լուծումների զարգացումը։ Մեր նպատակն է ապահովել Viva-ի տրամադրած բոլոր ծառայությունների բարձր որակը, մատչելիությունն ու մարդակենտրոնությունը։ Մենք պատասխանատվություն ունենք երկրի թվային ապագայի համար և վստահորեն շարժվում ենք առաջ»,-ասել է նա։
Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը ներկայացրել է կառավարման ճկուն համակարգերի դերը կայուն առաջընթացի հարցում: Գլխավոր տնօրենը նաև կարևորել է այն, որ տարիների ընթացքում Viva-ի կայուն զարգացումն աճի հնարավորություններ է ստեղծել հասարակական ու մասնավոր ոլորտի շատ կազմակերպությունների համար:
«Viva-ն կորպորատիվ կառավարման և բիզնես նախագծերի արդյունավետ համակարգերի ներդրման մոդել է: Յուրաքանչյուր հաջողության ետևում կանգնած են մարդիկ՝ Viva ընտանիքի հին ու նոր անդամներ՝ նվիրված, պատվախնդիր, փորձաշատ ու նորարար»,- ասել է Ավետիսյանը: «Հայաստանը քայլում է համաշխարհային զարգացումներին համընթաց՝ շնորհիվ երկրում նորարարությունների շարունակական ներդրման, և այդ գործընթացում Viva-ն մեծ դեր ունի: Նորարարությունների կիրառումը տեխնոլոգիաների կամ լուծումների տեսքով մշտապես եղել է Viva-ի գործունեության անբաժանելի մասը»,-նշել է նա:
Viva-ն էական ներդրում ունի Հայաստանում կորպորատիվ կառավարման մշակույթի ձևավորման գործում: Ընկերությունը ներդրել է արտադրողականության, կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության, սոցիալական ներդրումների և բիզնես բարեվարքության նոր մշակույթ՝ օրինակ ծառայելով բազում կազմակերպությունների համար: Ավետիսյանը շնորհակալություն է հայտնել ոլորտը կարգավորող պետական գերատեսչություններին ու մարմիններին՝ առողջ մրցակցային միջավայրի ապահովման և կառուցողական համագործակցության համար։
«Շնորհակալ ենք մեր բաժանորդներին՝ 20 տարվա այս ուղին մեզ հետ անցնելու և մեզ վստահելու համար։ Շնորհակալ ենք մեր աշխատակիցներին՝ իրենց անսահման նվիրվածության, գիտելիքը ծառայեցնելու և մեր առաքելությանը հավատարմության համար», – եզրափակել է Ավետիսյանը։
Միջոցառման ընթացքում մեծարվել և պարգևատրվել են նաև այն աշխատակիցները, որոնք Viva-ում աշխատել են 20 տարի՝ զգալի ներդրում ունենալով ընկերության կայացման գործում։ Եզրափակիչ խոսքում Ավետիսյանը վերահաստատել է Viva-ի առաքելությունը՝ շարունակելու առաջնորդել նորարարությամբ, ներդրումներ կատարել մարդկային կապիտալում և նպաստել ավելի մրցունակ Հայաստանի կառուցմանը։
Տոնական օրն ավարտվել է Դիանա Աբգարի անվան այգում («Սիզընս» այգի) հայտնի հայ արտիստների մասնակցությամբ մեծ համերգով։ Երեկոյի գլխավոր հյուրն էր աշխարհահռչակ ջազ դաշնակահար Տիգրան Համասյանը։

1 июля Viva отметила 20-летие со дня основания. На торжественном мероприятии, прошедшем в присутствии Премьер-министра Никола Пашиняна, членов правительства, представителей регулирующих органов, сотрудников и партнёров, были подведены итоги деятельности компании за два десятилетия, а также представлены стратегическое видение и амбициозные планы на будущее.
Константин Соколов, акционер Viva, рассказал о трансформации компании — от лидера мобильной связи к технологическому и цифровому флагману Армении в условиях стремительного развития глобального телеком-рынка. Соколов обозначил ключевые направления развития и бизнес-видение.
«Сегодня Viva отмечает своё 20-летие — два десятилетия с момента первого звонка, совершённого в условиях, когда проникновение интернета в Армении составляло всего 6%. За это время компания подключила 2,3 миллиона клиентов, 80% которых пользуются мобильным интернетом. Viva стала ключевым драйвером цифровой трансформации страны», — отметил Соколов.
Он подчеркнул, что Viva не только развивает технологическую инфраструктуру, но и активно инвестирует в социальные инициативы, укрепляя конкурентные преимущества Армении и различные сферы общества. «В ближайшие три года Viva планирует инвестировать 150 миллионов долларов США в развитие 5G и облачной инфраструктуры. Наша миссия остаётся неизменной — создавать прогресс и новые возможности для каждого жителя Армении», — отметил г-н Соколов.
«1 июля 2005 года — революционная дата на армянском рынке телекоммуникаций. Этот день ознаменовался не только приходом в Армению новых технологий и инноваций, но и, что самое главное, был сломан стереотип, что мобильная связь — это только для избранных. Viva доказала, что мобильная связь может быть более доступной и более качественной. Я хотел бы поблагодарить команду Viva за то, что они смогли сделать все это реальностью. Анализируя путь, который Viva прошла за эти годы, я могу с уверенностью сказать, что Viva и впредь будет опираться на новые технологические решения и инновации, делая свои услуги для своих абонентов еще более качественными и тем самым укрепляя армянский сектор телекоммуникаций», — отметил министр высокотехнологичной промышленности Республики Армения Мхитар Айрапетян.
Тигран Гаспарян, председатель совета директоров Viva, акцентировал внимание на стратегической роли связи в жизни современного общества: «Viva осознаёт стратегическую важность связи — как технологии, так и как основы повседневной безопасности и комфорта. Мы благодарны нашим абонентам за доверие, а нашим конкурентам — за достойную конкуренцию», – сказал Тигран Гаспарян, председатель совета директоров Viva. Он анонсировал масштабную инвестиционную программу, нацеленную на дальнейшую диверсификацию Viva. «В этом году компания запускает беспрецедентную инвестиционную программу, направленную на продолжение диверсификации компании, в том числе – на развитие и цифровой конвергенции фиксированной и мобильной связи. Наша цель — обеспечить высокое качество, доступность и человекоцентричность во всех услугах Viva. Мы принимаем на себя ответственность за цифровое будущее страны и уверенно движемся вперёд».
Генеральный директор Viva Армен Аветисян подчеркнул роль гибких систем управления как основы устойчивого успеха. Аветисян также отметил, что на протяжении многих лет устойчивое развитие Viva способствовало росту организации как в общественном, так и в частном секторе.
«Viva — это пример внедрения эффективных корпоративных систем управления и успешных бизнес-проектов. Однако за каждым успехом стоят люди — как давние, так и новые члены большой семьи Viva, преданные своему делу, целеустремленные, опытные новаторы», — подчеркнул Аветисян. «Армения идет в ногу с мировыми тенденциями благодаря постоянному внедрению инноваций, и Viva играет в этом одну из ключевых ролей. Инновации, будь то технологии или решения, всегда были неотъемлемой частью нашей деятельности».
Компания внесла значительный вклад в формирование корпоративной культуры в Армении, внедряя новые стандарты производительности, корпоративной социальной ответственности, социальных инвестиций, деловой этики и комплаенса, став примером для многих.
Аветисян выразил признательность государственным и регуляторным органам за создание здоровой конкурентной среды и конструктивное взаимодействие.
«Мы благодарим наших абонентов за то, что прошли с нами этот 20-летний путь, а также за оказанное нам доверие. Мы признательны нашим сотрудникам за их безмерную преданность делу, знания и вклад в реализацию миссии компании», — заключил Аветисян. В ходе мероприятия были отмечены и награждены сотрудники, проработавшие в Viva 20 лет и внесшие значительный вклад в развитие компании.
В завершение Армен Аветисян подтвердил миссию Viva — продолжать лидировать в сфере инноваций, инвестировать в человеческий капитал и вносить вклад в создание более конкурентоспособной Армении.
Праздничный день завершился грандиозным концертом в паркe имени Дианы Абгар («Сизнс» парк) с участием известных армянских артистов. Главным гостем вечера стал всемирно известный джазовый пианист Тигран Амасян.