4 Հուլիս 2025 - 07:02 AMT
«Ռոսպոտրեբնաձորը» դիմել է Հայաստանի իշխանություններին՝ բացատրություն խնդրելով «Կորովկա իզ Կորենովկի» ապրանքանիշով պաղպաղակի ժամանակավոր ներմուծման արգելքի վերաբերյալ, հայտնել են գերատեսչության մամուլի ծառայությունից։
Ավելի վաղ հայտնի է դարձել, որ «Ռեննա» ընկերությունների խումբը, որը արտադրում է պաղպաղակի նշված ապրանքատեսակը, հայտնել է, որ առայժմ Հայաստանից որևէ պաշտոնական մեկնաբանություն չի ստացել՝ երկրի տարածք էսկիմոյի խմբաքանակի ժամանակավոր արգելքի կապակցությամբ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ըստ ընկերության, խոսքը մարտի 7–ին արտադրված «Վանիլային պլոմբիր էսկիմո շոկոլադա-սերուցքային ծածկույթով» պաղպաղակի մասին է։ Ընկերությունում ընդգծել են, որ հնարավոր շեղումները կարող էին առաջանալ փոխադրման կամ պահեստավորման պայմանների խախտման հետևանքով։
«Ռոսպոտրեբնաձորում» հայտնել են, որ ընթացիկ մոնիթորինգի շրջանակում չեն արձանագրվել որևէ խախտում՝ կապված արտադրանքի անվտանգության և որակի պահանջների հետ, այդ թվում՝ Մաքսային միության տեխնիկական կանոնակարգերով սահմանված չափանիշների։
«Ռոսպոտրեբնաձորը դիմել է Հայաստանի Հանրապետության իրավասու մարմիններին՝ ռուսական արտադրության արտադրանքի նկատմամբ սահմանված սահմանափակումների պատճառների վերաբերյալ լրացուցիչ տեղեկատվություն ստանալու նպատակով, ներառյալ լաբորատոր փորձաքննության արդյունքները», – ընդգծել են մամուլի ծառայությունից։

4 Июль 2025 - 07:54 AMT
Роспотребнадзор обратился к армянским властям с просьбой предоставить разъяснения относительно введенного временного запрета на ввоз мороженого под маркой «Коровка из Кореновки», сообщили журналистам в пресс-службе ведомства.
Ранее стало известно, что группа компаний «Ренна», выпускающая мороженое под брендом «Коровка из Кореновки», заявила агентству РИА Новости, что пока не получила официальных комментариев от армянской стороны по поводу временного запрета на поставку партии эскимо в страну. По информации компании, речь идет о мороженом «Эскимо пломбир ванильный в шоколадно-сливочной глазури», выпущенном 7 марта. В компании не исключили, что возможные отклонения от норм могли быть вызваны нарушениями условий транспортировки или хранения продукции.
В Роспотребнадзоре отметили, что в рамках текущего мониторинга не фиксировались случаи несоответствия данной продукции санитарным и качественным требованиям, включая параметры, установленные техническими регламентами Таможенного союза.
«Роспотребнадзор запросил у компетентных органов Республики Армении дополнительную информацию о причинах введенных ограничений на продукцию российского производства, включая результаты лабораторных исследований», — подчеркнули в пресс-службе.