Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը՝ ՀԾԿՀ–ն մերժել է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության՝ ներդրումային ծրագրի 2025-ի մասով վերանայման առաջարկը:
ՀԷՑ-ը դիմել էր հաստատման՝ իր 2018-2034 թվականների ներդրումային ծրագիրը փոփոխելու համար՝ մասնավորապես 2025 թվականի մասով առաջարկելով նախատեսված ներդրումների ավելացում նախկինում հաստատված 47.6 միլիարդ դրամից մինչև 53.98 միլիարդ դրամ։ Ներկայացված ներդրումային ծրագրի փոփոխության անհրաժեշտությունը ընկերությունը պայմանավորել է հաստատված ծավալների հստակեցման և նոր աշխատանքների իրականացման անհրաժեշտությամբ։
Մանրակրկիտ ուսումնասիրությունից հետո հանձնաժողովը որոշել է, որ առաջարկվող փոփոխությունները չեն կարող հաստատվել երկու հիմնական պատճառով։ Ըստ ընկերության կողմից ներկայացված հաշվարկների՝ առաջարկվող աշխատանքների իրականացումը կբերի մեծ քանակությամբ պլանային անջատումների և կհանգեցնի հաճախորդների էլեկտրաէներգիայի մատակարարման որակի զգալի վատթարացման: Հիմնական հուսալիության ցուցանիշները՝ համակարգի միջին ընդհատումների տևողության ինդեքսը (SAIDI) և համակարգի միջին ընդհատումների հաճախականության ինդեքսը (SAIFI), զգալիորեն կվատթարանան ՀԷՑ-ի գործող հաստատված ծրագրով սահմանված 2025 թվականի նպատակների և 2021 թվականին սահմանված բազային ցուցանիշների համեմատ:
Այս արդյունքը հակասում է ՀԾԿՀ-ի հիմնադիր սկզբունքին՝ ապահովել սպառողներին որակյալ ծառայությունների մատուցումը:
Բացի դրանից՝ ընկերության կողմից առաջարկվող՝ զգալիորեն ավելի բարձր ներդրումային գումարը (53.98 միլիարդ դրամ՝ 47.6 միլիարդ դրամի դիմաց) կհանգեցնի նրան, որ մաշվածության և սակագների միջոցով վերականգնվող թույլատրելի շահույթի համակցված գումարը կգերազանցի ՀԷՑ-ի էլեկտրաէներգիայի բաշխման լիցենզիայով սահմանված առավելագույն սահմանաչափը ավելի քան 2 միլիարդ դրամով: Այս գերազանցումը կհանգեցնի ներդրումային ծախսերի ավելի քան 10 միլիարդ դրամի սակագների միջոցով վերականգնման զգալի ուշացման, ինչը ֆինանսական դժվարություններ կստեղծի ընկերության համար:
Նշվել է, որ սպառողներին մատուցվող ծառայությունների որակի ցուցանիշների էական վատթարացումը և ավելացվող ներդրումների՝ ընկերության սակագնային մարժայով փոխհատուցման էականորեն հետաձգման արդյունքում ընկերության համար ֆինանսական խնդիրների հնարավոր առաջացումը, կարող է բերել էլեկտրաէներգետիկական համակարգի անվտանգության և հուսալիության մակարդակի, էլեկտրաէներգետիկական համակարգի ֆինանսական կայունության նվազման։
ՀԾԿՀ-ն ընդգծել է իր օրենսդրական պարտավորությունը՝ հավասարակշռել սպառողների շահերը կարգավորվող կազմակերպությունների շահերի հետ: Արդյունքում, Հանձնաժողովը եկել է այն եզրակացության, որ ընկերության առաջարկած փոփոխությունները չեն կարող ապահովել այս անհրաժեշտ հավասարակշռությանը։
Հանձնաժողովի որոշումն ընդունվել է 3 կողմ, 1 դեմ հարաբերակցությամբ (հանձնաժողովի անդամ Արա Նռանյանը ներկայացրել է հատուկ կարծիք)։

8 Июль 2025 - 15:33 AMT
Комиссия по регулированию общественных услуг Армении отклонила предложение компании «Электрические сети Армении» (ЭСА) о пересмотре инвестпрограммы на 2025 год.
ЭСА подала заявку на изменение своей инвестиционной программы на 2018–2034 годы, предложив увеличить запланированные инвестиции на 2025 год — с ранее утвержденных 47,6 млрд драмов до 53,98 млрд драмов. Компания обосновала необходимость корректировки уточнением объемов и реализацией новых работ.
После детального анализа Комиссия пришла к выводу, что предлагаемые изменения не могут быть утверждены по двум основным причинам. Согласно расчетам самой компании, реализация новых работ приведет к значительным плановым отключениям и ухудшению качества электроснабжения. Основные показатели надежности — индексы средней продолжительности (SAIDI) и частоты (SAIFI) отключений — значительно ухудшатся по сравнению с целевыми показателями на 2025 год и базовыми уровнями 2021 года, установленными действующей программой ЭСА.
Такой результат противоречит основополагающему принципу — обеспечению потребителей качественными услугами.
Кроме того, предлагаемое увеличение инвестиций (до 53,98 млрд драмов против 47,6 млрд драмов) приведет к тому, что сумма допустимой прибыли, восстанавливаемой через амортизацию и тарифы, превысит максимальный лимит, установленный лицензией ЭСА на распределение электроэнергии, более чем на 2 млрд драмов. Это вызовет значительное (более 10 млрд драмов) отставание в возврате инвестиций через тарифы, что может создать для компании финансовые трудности.
Отмечается, что ухудшение качества услуг и отсрочка возврата вложений могут привести к снижению уровня надежности и безопасности энергетической системы, а также к ухудшению ее финансовой устойчивости.
Комиссия подчеркнула свою законодательную обязанность соблюдать баланс между интересами потребителей и регулируемых компаний. В итоге Комиссия пришла к выводу, что предложенные изменения не обеспечивают этого баланса.
Решение принято соотношением голосов 3 — «за», 1 — «против» (член Комиссии Ара Нранян выразил особое мнение).
Решение вступает в силу на следующий день после официального уведомления компании в установленном законом порядке.