Վիեննայի քաղաքապետարանի արտաքին կապերի գծով պատասխանատու Ռայներ Ստեֆանը, որը 10 տարուց ավել զբաղվում է Ավստրիայի ու Հայաստանի միջեւ բիզնես-համագործակցության լոբբինգով, մտադիր է աջակցել Հայաստանում տրանսպորտային անվտանգության բարձրացման ծրագրի իրականացմանը: Այդ նպատակով 2009-ի հունիսի վերջին Հայաստան կայցելի Ավստրիայից ժամանած խումբը:
Հայաստանում արդեն իրականացված ծրագրերից դարձավ Հայաստանում տրանսպորտային ոլորտի անվտաբնգության ուսումնասիրությունը, որն իրականացվեց Ավստրիական «ՊանՊլան» ընկերության կողմից «Աուստրիա Տեկ» ընկերության հանձնարարությամբ, որը մասնագիտանում է տրանսպորտի, հեռահաղորդակցման եւ հեռուստաինֆորմատիկայի ոլորտում:
Հայաստանին աստիճանական կարգավիճակ, որի շնորհիվ ավստրիական գործընկերները Հայաստանում արտոնյալ վարկերով կիրականացնեն վերոհիշյալ ծրագրերը, տրամադրելու իրենց պատրաստակամության մասին արդեն հայտնել է «Oesterreichische Kontrollbank»-ը:
Ավստրիական խմբի մեջ մտնում են ք.Վիեննայի քաղաքապետարանի, «Ալարիս» ընկերության, «ՊանՊլանի» եւ այլ կազմակերպությունների վարչակազմը: 2008-ի ամռանը իրականացվեց Երեւանից զանազան ոլորտներում մասնագիտացող 11 հայերի ամսական ուսուցումն Ավստրիայում: «ԱգրոՍերվիզ Աուստրիա» ընկերության աջակցությամբ ավստրիական կողմը Երեւանից, Չամբարակից եւ Մարալիկից երեք նոր փորձառուների համար կազմակերպեց եռամսյա ուսուցումներ գյուղտնտեսության եւ վալեոլոգիայի ոլորտներում:

3 Июнь 2009 - 13:22 AMT
Ответственный по внешним связям мэрии г. Вены Райнер Стефан, занимающийся более 10 лет лоббингом бизнес-сотрудничества между Австрией и Арменией, намерен содействовать реализации программы по повышению транспортной безопасности в Армении. C этой целью к концу июня 2009 года, рабочая группа из Австрии посетит Армению.
Из уже реализованных в Армении проектов стало начальное изучение безопасности транспортной сферы в Армении, осуществленное Австрийской компанией «ПанПлан» по поручению компании «Аустрия Тек», которая специализируется в транспортной сфере, телекоммуникации и телеинформатике.
О своей готовности предоставить Армении ранжированный статус, благодаря которому, австрийские партнеры осуществят в Армении вышеупомянутые программы по льготным кредитам, уже заявил «Oesterreichische Kontrollbank».
В австрийскую команду, входят администрация мэрии г.Вены, компании «Аларис», «ПанПлан» и другие организации. Летом 2008 года была осуществлена месячная стажировка в Австрии 11 армянских стажеров из Еревана, специализирующихся в разных областях. При поддержке компании «АгроСервис Аустрия», австрийская сторона организовала трехмесячную стажировку в областях сельского хозяйства и валеологии для трех новых стажеров из Еревана, Чамбарака и Маралика.