ՀՀ Վիճակագրական կոմիտեն հրապարակել է պարենային առանձին ապրանքախմբերի գների փոփոխությունների վերջին տվյալները մայիսի դրությամբ։
Ըստ ցուցանիշների 2025 թվականի մայիսին 2024 թվականի մայիսի համեմատ սննդամթերք և ոչ ալկոհոլային խմիչքը թանկացել է 7.4 %-ով, հացաբուլկեղենը և ձավարեղենը՝ 3.3 %-ով, միսը 1.1%-ով, հայտնում է Panorama.am-ը։
Բանջարեղենը թանկացել է 29 %-ով, ձուկն ու ծովամթերքը՝ 20 %-ով, սուրճը, թեյը և կակաոն՝ 13.8 %-ով, միրգը 13.4 %-ով, յուղերը և ճարպերը՝ 12.9 %-ով, ոչ ալկոհոլային խմիչքը՝ 10 %-ով, իսկ ալկոհոլային խմիչքը, ծխախոտային արտադրատեսակները՝ 5.8 %-ով։
Նվազել են միայն շաքարի, շաքարավազի գները (3.1%-ով) և կաթնամթերքի, պանրի ու ձվի ենթախմբի ապրանքները՝ 2.3 %-ով։

По данным Статистического комитета Армении, в мае 2025 года по сравнению с маем 2024 года продукты питания и безалкогольные напитки подорожали на 7,4%. Цены на хлебобулочные изделия и крупы выросли на 3,3%, на мясо — на 1,1%, сообщает «Panorama.am ».
Наибольший рост зафиксирован на овощи — на 29%, рыбу и морепродукты — на 20%. Кофе, чай и какао подорожали на 13,8%, фрукты — на 13,4%, масла и жиры — на 12,9%, безалкогольные напитки — на 10%, алкогольные напитки и табачные изделия — на 5,8%.
Снижение цен наблюдалось лишь на сахар и сахарный песок — на 3,1%, а также на молочные продукты, сыр и яйца — на 2,3%.