Հայաստանի և Վերակառուցման զարգացման միջազգային բանկի միջև կստորագրվի զբոսաշրջության և մարզային ենթակառուցվածքների ծրագրի վարկային համաձայնագիրը. կառավարությունը հավանություն է տվել նախագծին։
Կկառուցվի ճոպանուղի՝ Դիլիջանի կենտրոնը կապելով Թախտա թաղամասի հետ, հայտնում է Radar Armenia-ն։
Ծրագրի նպատակն է աջակցել Հայաստանի զբոսաշրջային 20 ուղղություններից 7-ին՝ Արենի, Դիլիջան, Դվին, Գյումրի, Ջերմուկ, Գորիս և Եղեգիս քաղաքներում։
Ծրագրի ընդհանուր արժեքը 120 մլն 500 հազար եվրո է, որից 24 մլն 100 հազար եվրոն ՀՀ կառավարության համաֆինանսավորումն է։
Ծրագիրը Հայաստանի զբոսաշրջության ներուժը մեծացնելու նպատակ ունի՝ երկրի մի քանի մարզերում թիրախային ենթակառուցվածքի և «փափուկ» ներդրումների միջոցով։ Մասնավորապես, ծրագիրը կօժանդակի զբոսաշրջության առանձնացված կլաստերներից յոթին՝ խթանելով գինու, առողջարանային, արկածային, մշակութային, կրթական և էկոզբոսաշրջությունն Արարատի, Վայոց ձորի, Շիրակի, Տավուշի և Սյունիքի մարզերում։ Ծրագրի առանցքում կլինեն այս կլաստերների հետ զբոսաշրջիկների կապն ապահովելը և զբոսաշրջային վայրերի ենթակառուցվածքների բարելավմանն ուղղված ներդրումները։ Ծրագիրը նաև համահունչ է Համաշխարհային բանկի՝ առանձնացված զբոսաշրջային կլաստերներում մասնավոր կապիտալի ներգրավումը խթանելու մոտեցմանը։

10 Июль 2025 - 11:20 AMT
Правительство Армении одобрило проект кредитного соглашения с Международным банком реконструкции и развития по программе туризма и региональной инфраструктуры, сообщает «Radar Armenia».
Проект предусматривает строительство канатной дороги между центром Дилижана и районом Тахта.
Целью инициативы является развитие туризма в 7 из 20 приоритетных направлений Армении — в Арени, Дилижане, Двине, Гюмри, Джермуке, Горисе и Егегисе.
Общая стоимость проекта составляет 120,5 миллиона евро, из которых 24,1 миллиона евро — софинансирование со стороны правительства Армении.
Программа направлена на повышение туристического потенциала Армении через развитие инфраструктуры и «мягкие» инвестиции в различных регионах. В частности, поддержка будет оказана семи специализированным туристическим кластерам, связанным с винным, лечебным, приключенческим, культурным, образовательным и экотуризмом в Араратской, Вайоцдзорской, Ширакской, Тавушской и Сюникской областях. В центре внимания — обеспечение связности с этими кластерами и улучшение инфраструктуры туристических объектов. Программа также соответствует подходу Всемирного банка по привлечению частного капитала в приоритетные туристические кластеры.