10 Հուլիս 2025 - 14:11 AMT
Մոտ ապագայում Հայաստանում նախատեսվում է ընդունել կիբեռանվտանգության մասին օրենք, որը նոր չափանիշներ և կանոնակարգեր կսահմանի ինչպես պետական հաստատությունների, այնպես էլ տնտեսական կարևորություն ունեցող ոլորտների համար։ Այս մասին հայտարարել է բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը՝ պետական և մասնավոր հատվածի մասնագետների համար կազմակերպված կիբեռանվտանգության հաքաթոնի բացման ժամանակ։
Նախարարն ընդգծել է, որ ռազմավարական նշանակության օբյեկտների և ենթակառուցվածքների արդյունավետ պաշտպանությունը հնարավոր է միայն բարձրորակ մասնագետների միջոցով։ Նրա խոսքով՝ հաքաթոնի անցկացումը հենց այդ նպատակին է ծառայում։ Մասնակիցները, միջազգային փորձագետների առաջնորդությամբ, գործնական առաջադրանքներ են կատարելու՝ հակադրվելով պայմանական կիբեռհարձակումներին, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ապագա օրենքը, ինչպես նշել է Հայրապետյանը, պետք է սահմանի «խաղի կանոնները» ինչպես ՏՏ-անվտանգության ոլորտի մասնագետների, այնպես էլ պետական և մասնավոր կազմակերպությունների համար, որոնք պարտավոր կլինեն ներգրավել նրանց: Նախարարն ընդգծել է օրենքի ընդունման գործընթացն արագացնելու անհրաժեշտությունը:
«Մենք պետք է պասիվ մոտեցումից, որի դեպքում վերացնում ենք կիբեռհարձակումների հետևանքները, անցնենք պրոակտիվ մոտեցման՝ վերապատրաստենք մասնագետներին և կանխենք պոտենցիալ սպառնալիքները»։
«Կիբեռանվտանգության մասին» օրենքի նախագիծը ներառված է լայնածավալ օրենսդրական փաթեթում, որը նաև նախատեսում է անձնական տվյալների պաշտպանության և պետական միասնական ռեեստրի ստեղծման իրավական կարգավորումներ։

10 Июль 2025 - 14:49 AMT
В ближайшем будущем в Армении будет принят закон о кибербезопасности, который установит новые стандарты и регламенты как для государственных учреждений, так и для отраслей с критически важным значением для экономики. Об этом заявил министр высокотехнологичной промышленности Мхитар Айрапетян на открытии хакатона по кибербезопасности, организованного для специалистов государственного и частного секторов.
Министр подчеркнул, что эффективно защищать стратегические объекты и инфраструктуру можно только при наличии высококвалифицированных специалистов. Хакатон служит именно этой цели: участники, под руководством международных экспертов, выполняют практические задания, отражая условные кибератаки, сообщает Sputnik Армения.
По словам Айрапетяна, будущий закон должен установить «правила игры» для специалистов в области информационной безопасности, а также для государственных и частных организаций, которые обязаны будут привлекать таких профессионалов. Министр также указал на необходимость ускорения процесса принятия закона.
«Нам нужно перейти от пассивного подхода, при котором мы устраняем последствия кибератак, к проактивному: обучать специалистов и предотвращать потенциальные угрозы», — заявил он.
Законопроект включён в широкий законодательный пакет, который также предусматривает правовое регулирование защиты персональных данных и создание единого государственного реестра.