ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը երկրորդ հայցն է ներկայացրել դատարան ընդդեմ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի և պահանջում է հրապարակային ներողություն խնդրել: Այս մասին հայտնի է datalex.am-ից։
Երկրորդ նախագահը նշել է, որ Սիմոնյանն իր տելեգրամյան ալիքում հրապարակել է կեղծ և անհիմն տեղեկություններ, որոնք արատավորում են իր արժանապատվությունն ու հեղինակությունը, գրում է Sputnik Արմենիան։
Քոչարյանը պահանջում է, որ ԱԺ նախագահը ներողություն խնդրի և իր խոսքերի հերքումը հրապարակի Telegram ալիքում և ֆեյսբուքյան էջում:
Որպես ներողության տեքստ հայցող կողմը պահանջում է գրել. «Նախկինում իմ կողմից ՀՀ պաշտոնաթող նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հասցեին հնչեցվել են վիրավորական արտահայտություններ, որոնցով ես նպատակ եմ ունեցել արատավորելու Ռոբերտ Քոչարյանի պատիվն ու արժանապատվությունը, ինչի համար զղջում եմ և ցանկանում եմ Ռոբերտ Քոչարյանից ներողություն խնդրել»։
Հունիսի 14-ին հայտնի դարձավ, որ Քոչարյանը դատի է տվել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանին: Նա պահանջում է հրապարակային ներողություն խնդրել և հերքել իր կեղծ ու վարկաբեկող արտահայտությունները ։ Քոչարյանը պահանջում է Փաշինյանից բռնագանձել 6 մլն դրամ, իսկ Սիմոնյանից ՝ 9 մլն դրամ ՝ որպես պատճառված ոչ նյութական վնասի փոխհատուցում։
Ի պատասխան Սիմոնյանը տելեգրամյան ալիքում հեգնանքով հարցրել էր, թե ինչու Քոչարյանը դատի չի տալիս իր այն արտահայտությունների համար, որ երկրորդ նախագահն անգրագետ է և ունի լրտեսի կարգավիճակ:

Второй президент Армении Роберт Кочарян подал второй иск в суд против спикера парламента Алена Симоняна с требованием публичных извинений. Об этом сообщает портал datalex.am .
По словам Кочаряна, Симонян опубликовал в своём Telegram-канале ложные и необоснованные сведения, порочащие его честь и достоинство, передаёт «Спутник Армения».
Кочарян требует, чтобы Симонян опубликовал опровержение и текст извинения как в Telegram, так и на своей странице в Facebook.
В качестве текста извинения истец требует следующую формулировку: «Ранее я допускал оскорбительные высказывания в адрес бывшего президента Армении Роберта Кочаряна, направленные на подрыв его чести и достоинства. Я сожалею об этом и хочу извиниться перед Робертом Кочаряном».
14 июня стало известно, что Кочарян уже подал иск против премьер-министра Никола Пашиняна и Алена Симоняна, требуя от них публичных извинений и опровержения ложных и порочащих высказываний. Он также требует взыскать с Пашиняна 6 миллионов драмов, а с Симоняна — 9 миллионов в качестве компенсации морального вреда.
В ответ Симонян с иронией поинтересовался в своём Telegram-канале, почему Кочарян не подал на него в суд за утверждения о его неграмотности и статусе шпиона.