ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը երկրորդ հայցն է ներկայացրել դատարան ընդդեմ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի և պահանջում է հրապարակային ներողություն խնդրել: Այս մասին հայտնի է datalex.am-ից։
Երկրորդ նախագահը նշել է, որ Սիմոնյանն իր տելեգրամյան ալիքում հրապարակել է կեղծ և անհիմն տեղեկություններ, որոնք արատավորում են իր արժանապատվությունն ու հեղինակությունը, գրում է Sputnik Արմենիան։
Քոչարյանը պահանջում է, որ ԱԺ նախագահը ներողություն խնդրի և իր խոսքերի հերքումը հրապարակի Telegram ալիքում և ֆեյսբուքյան էջում:
Որպես ներողության տեքստ հայցող կողմը պահանջում է գրել. «Նախկինում իմ կողմից ՀՀ պաշտոնաթող նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հասցեին հնչեցվել են վիրավորական արտահայտություններ, որոնցով ես նպատակ եմ ունեցել արատավորելու Ռոբերտ Քոչարյանի պատիվն ու արժանապատվությունը, ինչի համար զղջում եմ և ցանկանում եմ Ռոբերտ Քոչարյանից ներողություն խնդրել»։
Հունիսի 14-ին հայտնի դարձավ, որ Քոչարյանը դատի է տվել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանին: Նա պահանջում է հրապարակային ներողություն խնդրել և հերքել իր կեղծ ու վարկաբեկող արտահայտությունները ։ Քոչարյանը պահանջում է Փաշինյանից բռնագանձել 6 մլն դրամ, իսկ Սիմոնյանից ՝ 9 մլն դրամ ՝ որպես պատճառված ոչ նյութական վնասի փոխհատուցում։
Ի պատասխան Սիմոնյանը տելեգրամյան ալիքում հեգնանքով հարցրել էր, թե ինչու Քոչարյանը դատի չի տալիս իր այն արտահայտությունների համար, որ երկրորդ նախագահն անգրագետ է և ունի լրտեսի կարգավիճակ:

Kocharyan claims that Simonyan published false and baseless statements on his Telegram channel that harmed his dignity and reputation, according to Sputnik Armenia.
He is asking the court to require Simonyan to issue a retraction and publish an apology on both his Telegram channel and Facebook page.
The requested apology text reads: “In the past, I made insulting remarks against former President of Armenia Robert Kocharyan, aimed at defaming his honor and dignity. I regret this and would like to apologize to Robert Kocharyan.”
On June 14, it was revealed that Kocharyan had already filed a lawsuit against both Prime Minister Nikol Pashinyan and Alen Simonyan, demanding public apologies and retractions for false and defamatory remarks. He is seeking 6 million drams in damages from Pashinyan and 9 million from Simonyan for non-material harm.
In response, Simonyan sarcastically questioned on his Telegram channel why Kocharyan had not sued him over comments suggesting that the ex-president is illiterate and holds the status of a spy.