11 Հուլիս 2025 - 10:11 AMT
Ամերիկյան Firebird ընկերությունը ՀՀ–ում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինի հետ հանդիպման ընթացքում ներկայացրել է Հայաստանում 100ՄՎ ԱԲ տվյալների կենտրոն գործարկելու իր ծրագրերը, հայտնում է ԱՄՆ դեսպանությունը։
Նշվում է, որ դա նորարարական գործընկերություն է Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև՝ միտված հայ-ամերիկյան տնտեսական կապերի խթանմանը և տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանի առաջատար տարածաշրջանային դիրքի ամրապնդմանը։
«Հայ-ամերիկյան համագործակցության ու երկուստեք աճի հեռանկարն իրապես ոգևորիչ է»,–ասվում է գրառման մեջ։
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել էր Firebird ընկերության համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Ռազմիկ Հովակիմյանին, NVIDIA ընկերության փոխնախագահ Ռև Լեբարեդյանին և Team Telecom Armenia ընկերության համահիմնադիր ու տնօրենների խորհրդի նախագահ Ալեքսանդր Եսայանին:
Firebird ընկերությունը, ՀՀ Կառավարությունն ու NVIDIA-ն ամիսներ տևած նախապատրաստական աշխատանքներից հետո մեկնարկում են համատեղ նախագիծ, որն արմատապես փոխելու է մեր տարածաշրջանի տեխնոլոգիական քարտեզը։ Նախագծի շրջանակում կիրականացվի 500 միլիոն դոլարի ներդրում, կտեղակայվեն հազարավոր NVIDIA Blackwell GPU-ներ, կձևավորվի ավելի քան 100 մեգավատտ հզորությամբ ենթակառուցվածք, գործարկումը նախատեսվում է 2026 թվականին։

11 Июль 2025 - 10:57 AMT
Американская компания Firebird на встрече с послом США в Армении Кристиной Квин представила проект по созданию в Армении центра обработки данных на базе искусственного интеллекта мощностью 100 мегаватт, сообщает посольство США.
Это будет инновационное партнёрство между Арменией и Соединёнными Штатами, направленное на укрепление двусторонних экономических связей и лидерства Армении в сфере технологий в регионе.
«Перспективы армяно-американского сотрудничества и взаимного роста действительно вдохновляют», — говорится в сообщении.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян принял соучредителя и генерального директора Firebird Размика Овакимяна, вице-президента компании NVIDIA Рева Лебаредяна и соучредителя Team Telecom Armenia Александра Есаяна.
После месяцев совместной подготовки с правительством Армении и NVIDIA, компания Firebird запускает проект, который должен коренным образом изменить технологическую карту региона. В рамках инициативы предполагаются инвестиции в размере $500 млн, установка тысяч графических процессоров NVIDIA Blackwell и создание инфраструктуры мощностью более 100 мегаватт. Запуск намечен на 2026 год.