ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անդամ Դավիթ Դանիելյանը հայտարարել է, որ «այսպես կոչված՝ «Զանգեզուրի միջանցքն» անընդունելի է սյունեցիների և ամբողջ հայ ժողովրդի համար»։ Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Կարող է լինել ճանապարհների ապաշրջափակում ՀՀ սուվերենության և ազգային իրավազորության սկզբունքի գերակայությամբ` չթողնելով տարընկալման տեղ:
Դատապարտելի են այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցք» հասկացության շուրջ տարատեսակ շահարկումները: Կոչ եմ անում հայկական մեդիա դաշտ չբերել այդ արտահայտությունը, չօգտագործել այդ հասկացությունը:
Հետևեք ՀՀ ԱԳՆ պաշտոնական հաղորդագրություններին և մի տարածեք ապատեղեկատվություն»,–ասվում է գրառման մեջ։
Հայաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Մնացական Սաֆարյանը հայտարարել է, որ «սկզբունքների պահպանման դեպքում ՀՀ–ն դեմ չէ Սյունիքի ճանապարհի արտապատվիրակմանը»։ Ավելի ուշ ԱԳՆ–ն հայտարարել էր, որ փոխարտգործնախարար Մնացական Սաֆարյանի խոսքը մամուլում և սոցիալական հարթակների տարբեր օգտատերերի կողմից աղճատվել է։
«ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանն վերահաստատել է տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման վերաբերյալ ՀՀ սկզբունքային դիրքորոշումը. փոխնախարարն իր խոսքում քանիցս շեշտել է ՀՀ համար առանցքային համարվող սկզբունքները, այդ թվում՝ ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը և ազգային իրավազորությունը, որոնց պետք է համապատասխանեն քննարկվելիք առաջարկները, լուծումները՝ չթողնելով տարընկալման տեղ։ Նախարարի տեղակալը հստակ մերժել է երրորդ սուբյեկտի կողմից «վերահսկողության» եզրույթը, երևույթը»,–ասվում է հայտարարության մեջ։

David Danielyan, an MP from the ruling Civil Contract party, stated that the so-called "Zangezur Corridor" is unacceptable to the people of Syunik and the Armenian nation as a whole. He shared this message on his official Facebook page.
“There can be unblocking of transport routes under the principles of Armenia's sovereignty and national jurisdiction, leaving no room for misinterpretation.
The term ‘Zangezur Corridor’ and related speculations are unacceptable. I call on the Armenian media not to introduce or use this misleading term,” Danielyan wrote.
He also emphasized the importance of following the official statements from Armenia’s Ministry of Foreign Affairs and refraining from spreading misinformation.
Earlier, Armenia’s Deputy Foreign Minister Mnatsakan Safaryan stated that Armenia is not opposed to subcontracting road management in Syunik if principles are respected. The Ministry later clarified that Safaryan’s words were distorted by media outlets and social media users.
“The Deputy Foreign Minister reaffirmed Armenia’s principled stance on the unblocking of regional connections, repeatedly emphasizing key principles for Armenia—sovereignty, territorial integrity, and national jurisdiction. He categorically rejected any notion of oversight by a third party,” the Foreign Ministry stated.