ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անդամ Դավիթ Դանիելյանը հայտարարել է, որ «այսպես կոչված՝ «Զանգեզուրի միջանցքն» անընդունելի է սյունեցիների և ամբողջ հայ ժողովրդի համար»։ Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Կարող է լինել ճանապարհների ապաշրջափակում ՀՀ սուվերենության և ազգային իրավազորության սկզբունքի գերակայությամբ` չթողնելով տարընկալման տեղ:
Դատապարտելի են այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցք» հասկացության շուրջ տարատեսակ շահարկումները: Կոչ եմ անում հայկական մեդիա դաշտ չբերել այդ արտահայտությունը, չօգտագործել այդ հասկացությունը:
Հետևեք ՀՀ ԱԳՆ պաշտոնական հաղորդագրություններին և մի տարածեք ապատեղեկատվություն»,–ասվում է գրառման մեջ։
Հայաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Մնացական Սաֆարյանը հայտարարել է, որ «սկզբունքների պահպանման դեպքում ՀՀ–ն դեմ չէ Սյունիքի ճանապարհի արտապատվիրակմանը»։ Ավելի ուշ ԱԳՆ–ն հայտարարել էր, որ փոխարտգործնախարար Մնացական Սաֆարյանի խոսքը մամուլում և սոցիալական հարթակների տարբեր օգտատերերի կողմից աղճատվել է։
«ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանն վերահաստատել է տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման վերաբերյալ ՀՀ սկզբունքային դիրքորոշումը. փոխնախարարն իր խոսքում քանիցս շեշտել է ՀՀ համար առանցքային համարվող սկզբունքները, այդ թվում՝ ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը և ազգային իրավազորությունը, որոնց պետք է համապատասխանեն քննարկվելիք առաջարկները, լուծումները՝ չթողնելով տարընկալման տեղ։ Նախարարի տեղակալը հստակ մերժել է երրորդ սուբյեկտի կողմից «վերահսկողության» եզրույթը, երևույթը»,–ասվում է հայտարարության մեջ։

Член фракции «Гражданский договор» Национального собрания Давид Даниелян заявил, что так называемый «Зангезурский коридор» неприемлем для жителей Сюника и всего армянского народа. Об этом он написал на своей странице в Facebook.
«Разблокировка транспортных маршрутов возможна только с приоритетом принципов суверенитета Армении и национальной юрисдикции — без пространства для искажений.
Различные спекуляции вокруг понятия “Зангезурский коридор” недопустимы. Призываю армянские СМИ не вводить это выражение в информационное поле и не использовать его», — подчеркнул он.
Даниелян также призвал ориентироваться на официальные заявления Министерства иностранных дел Армении и не распространять дезинформацию.
Ранее заместитель министра иностранных дел Армении Мнацакан Сафарян заявил, что при соблюдении принципов Армения не возражает против передачи обслуживания дороги в Сюнике сторонней структуре. Позже МИД Армении уточнил, что слова Сафаряна были искажены в СМИ и социальных сетях.
«Заместитель министра подтвердил принципиальную позицию Армении по разблокировке региональных маршрутов, многократно подчеркнув ключевые принципы — суверенитет, территориальная целостность и национальная юрисдикция. Он категорически отверг понятие “контроля” со стороны третьего субъекта», — говорится в заявлении МИД.