11 Հուլիս 2025 - 14:28 AMT
Այս տարի ևս «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի բացման ժամանակ ավանդական կարմիր գորգ չի լինի։ Դրա փոխարեն կցուցադրվի յուրօրինակ գորգ։ Այդ մասին ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի ֆրանսիական ինստիտուտի գործադիր տնօրեն Դավիդ Տյուրսը։
«Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնը 2024 թվականին հրաժարվեց բացման արարողության ավանդական կարմիր գորգից։ Փառատոնի համար AHA collective-ը թողարկել էր ժամանակակից «կարմիր գորգի» հավաքածու՝ արվեստագետ Դավիթ Քոչունցի հետ միասին, գրում է Sputnik Արմենիան։
Նախորդ տարի ավանդական կարմիր գորգից հրաժարվելը և արվեստագետ Դավիթ Քոչունցի գորգին նախապատվություն տալը շատ հաջողված ծրագիր էր և մեզ որոշակի մտքեր տվեց այս տարվա հետ կապված։ Նշեմ, որ նախորդ տարի ցուցադրված Դավիթ Քոչունցի գորգերն այժմ Ֆրանսիայում են և մասնակցում են միջազգային ցուցահանդեսի»,–ասել է Տյուրսը։
Նա հավելել է, որ այս տարվա գորգը պատրաստել են ֆրանսիացի դիզայներներ Ժան-Ֆրանսուա Դինքջյանը և Էլոիզ Շաֆան՝ Normal Studio-ից։
Ֆրանսիական ինստիտուտի տնօրենը նաև ընդգծել է, որ «Ոսկե ծիրան» փառատոնն իր մեջ կրում է կարևոր առաքելություն՝ նպաստելու հայ և ֆրանսիացի կինոարտադրողների միջև կապերի ստեղծմանը և համագործակցության ծրագրերի խթանմանը։ Նրա խոսքով՝ այս տարվա փառատոնի ծրագրում ներառված են մի շարք հայ–ֆրանսիական համատեղ ֆիլմեր, որոնք այդ գործընկերության արդյունքն են։

В этом году Ереванский международный кинофестиваль «Золотой абрикос» вновь обойдется без традиционной красной дорожки. На церемонии открытия будет представлен уникальный дизайнерский ковер. Об этом сообщил исполнительный директор Французского института в Армении Давид Тюрс на пресс-конференции.
Как передает «Спутник Армения», в 2024 году фестиваль официально отказался от красной дорожки. Специально для мероприятия арт-группа AHA совместно с художником Давидом Кочунцем создала современную версию «красной дорожки».
«В прошлом году мы впервые отказались от традиционной дорожки в пользу ковров Давида Кочунца, и это оказалось очень удачным решением. Нам это дало вдохновение на этот год. Сейчас эти ковры находятся во Франции и участвуют в международной выставке», — отметил Тюрс.
Он добавил, что ковер для нынешнего фестиваля создали французские дизайнеры Жан-Франсуа Динкджян и Элоиз Шафан из Normal Studio.
Директор Французского института также подчеркнул, что «Золотой абрикос» выполняет важную миссию, способствуя развитию связей и сотрудничества между армянскими и французскими кинематографистами. По его словам, в программе фестиваля этого года представлены несколько армяно-французских совместных фильмов — результат успешного партнерства.