Հուլիսի 14–ին Ելիսեյան պալատում տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի առանձնազրույցը Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ: Վարչապետը ջերմորեն շնորհավորել է Էմանուել Մակրոնին Ֆրանսիայի ազգային տոնի առիթով և բարեկամ Ֆրանսիային մաղթել բարօրություն և բարգավաճում:
Ֆրանսիայի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել բարեմաղթանքների համար՝ ընդգծելով Հայաստանի հետ բազմակողմ համագործակցությունը զարգացնելու և խորացնելու իր հանձնառությունը:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Ֆրանսիա հարաբերությունների օրակարգային մի շարք հարցեր, որոնք վերաբերել են նաև համատեղ ծրագրերի ընթացքին:
Վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է Բրյուսելում տեղի ունեցած քննարկումներին՝ ընդգծելով ԵՄ-ի հետ համագործակցությունը խորացնելու ՀՀ Կառավարության նպատակադրումը:
Մտքեր են փոխանակվել նաև տարածաշրջանային նշանակության հարցերի շուրջ:
Բրյուսելում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտայի և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենի եռակողմ հանդիպման արդյունքներով ընդունվել է մամուլի համատեղ հաղորդագրություն, որով ԵՄ-ն և Հայաստանը վերահաստատում և առաջ են մղում իրենց գործընկերությունը։ ԵՄ-ն վերահաստատել է իր աջակցությունը Հայաստանի «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանը՝ միտված տարածաշրջանային կապակցվածությանը և հաշտեցմանը:
«Գլոբալ դարպասներ» ռազմավարության շրջանակներում, ԵՄ ներդրումները Հայաստանում այժմ կանխատեսվում է հասցնել 2.5 միլիարդ եվրոյի՝ խթանելով ներառական աճը և կապակցվածությունը։

15 Июль 2025 - 07:12 AMT
14 июля в Елисейском дворце состоялась личная встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна с президентом Франции Эммануэлем Макроном. Премьер-министр поздравил Макрона с Национальным праздником Франции и пожелал французскому народу процветания и благополучия.
Президент Франции выразил благодарность за поздравления и подчеркнул свою приверженность развитию и углублению всестороннего сотрудничества с Арменией.
Собеседники обсудили ряд актуальных вопросов повестки армяно-французских отношений, включая ход реализации совместных проектов.
Премьер-министр Пашинян также прокомментировал недавние обсуждения в Брюсселе, подчеркнув стремление правительства Армении к углублению сотрудничества с Европейским союзом.
В ходе беседы затрагивались и вопросы регионального значения.
По итогам трехсторонней встречи в Брюсселе между премьер-министром Армении Николом Пашиняном, председателем Европейского совета Антониу Коштой и председателем Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен была принята совместная пресс-коммюнике. В нём подтверждается намерение Армении и ЕС укреплять партнёрство. ЕС вновь выразил поддержку инициативе Армении «Перекресток мира», направленной на развитие региональной связанности и примирения.
В рамках стратегии «Глобальные ворота» объём инвестиций ЕС в Армению может достичь 2,5 миллиарда евро, способствуя инклюзивному росту и интеграции.