Երևանի ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցությունից Գևորգ Ստեփանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ վերջին վեց ամիսների ընթացքում Երևանի քաղաքային բյուջեն կրել է 5 միլիարդ դրամի վնաս, ինչը, ըստ նրա, հետևանք է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ու Տիգրան Ավինյանի վարած քաղաքականության»։
«ՔՊ-ի ու անձամբ Ավինյանի հասցրած վնասը՝ Երևան քաղաքի բյուջեին վեց ամսում կազմել է 5 մլրդ դրամ կամ 12.5 միլիոն դոլար։
Նախորդ տարի նույն ժամանակահատվածում ուղեվարձը 100 դրամ էր ու իրականացվում էր ավելի պատշաճ, քաղաքացիների վճարում էին բարեխղճորեն։
Տրանսպորտի «բարեփոխում» անվան տակ, քաղաքացիներին դեմ գնալով ՔՊ-ն թանկացրեց ուղեվարձը 150 դր ու հիմա կանգնել են փաստի առաջ։
2025թ հունվար-հունիս ամիսներին տրանսպորտի հավաքագրումը պակասել է 5 մլրդ դրամով, քաղաքացիների արդարացված բոյկոտի արդյունքում։
Ասե՛ք կանե՛նք, կարգախոսով քաղաքացիներին խաբածները ստացան հերթական ապտակը։
Չբարեփոխված թանկացած տրանսպորտի դեմ բոյկոտը շարունակական է լինելու։
Տուգանող «հսկիչների» մուտքը տրանսպորտ հակառակ էֆեկտն է տալու տղաներ ու աղջիկներ…»,-գրել է նա։
ԱԺ-ն ընդունել է օրենսդրական նախագիծ, որով առաջարկվում է վարչական պատասխանատվություն կիրառել այն քաղաքացիների նկատմամբ, ովքեր օգտվում են հասարակական տրանսպորտից՝ չկատարելով վճարում։ Տրանսպորտում չվճարող և նույնականանալ չցանկացող անձը կարող է վարչական ձերբակալության ենթարկվել։

Геворг Степанян, член фракции «Мать Армения» в Совете старейшин Еревана, написал на своей странице в Facebook, что за последние шесть месяцев городской бюджет Еревана недосчитался 5 миллиардов драмов (около 12,5 миллиона долларов). По его словам, причиной стали действия партии «Гражданский договор» и Тиграна Авиняна.
«Ущерб, нанесённый городу партией ГД и лично Авиняном, составил 5 млрд драмов за полгода», — отметил он.
Он напомнил, что в аналогичный период прошлого года проезд стоил 100 драмов, а система работала более слаженно — граждане добросовестно оплачивали проезд. Однако под предлогом «реформы транспорта» стоимость подняли до 150 драмов, несмотря на недовольство населения.
«В январе-июне 2025 года сборы за проезд сократились на 5 млрд драмов вследствие оправданного бойкота со стороны граждан», — указал Степанян.
Он заявил, что бойкот против дорогого и неотлаженного транспорта будет продолжен. «Те, кто обманул граждан слоганом “Скажите — сделаем”, получили очередную пощечину».
Также он раскритиковал ввод контролёров: «Ввод “штрафующих” контролёров в транспорт даст обратный эффект…»
Национальное собрание приняло законопроект, предусматривающий административную ответственность для граждан, пользующихся общественным транспортом без оплаты. Лица, отказавшиеся платить и не пожелавшие идентифицироваться, могут быть подвергнуты административному задержанию.