18 Հուլիս 2025 - 14:08 AMT
ՀՀ մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովը սկսել է ուսումնասիրել հեղուկ գազի շուկայում առկա իրավիճակը: Այդ մասին ասել է ՄՊՀ մամուլի քարտուղար Անի Սմբատյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն այսօր սոցցանցում գրել էր` ժամանակն է, որ ՄՊՀ–ն զբաղվի հեղուկ գազի շուկայում գների փոփոխության հարցով։
«Հաշվի առնելով ներմուծման գործընթացում ի հայտ եկած նոր զարգացումները՝ ՀՀ մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովը ուսումնասիրում է հեղուկ գազի շուկայում տեղի ունեցող գործընթացները և դրա հետ կապված խնդիրները, ինչի մասին նախապես տեղեկացված են եղել նաև գործընկերները»,– հայտնել է Սմբատյանը։
Հուլիսի 11-ին ավելի քան 100 գազատար մեքենա մնացել էր Վրաստանի տարածքում՝ չկարողանալով հատել հայ-վրացական սահմանը, ինչը բերել է հեղուկ գազի գների կտրուկ բարձրացման։ Թե սահմանին ներկայումս քանի մեքենա է մնացել, դեռևս հստակ չէ։ Մինչդեռ, ըստ Պապոյանի, միայն հուլիսի 17-ին Հայաստան է մուտք գործել հեղուկ գազով բեռնված 77 մեքենա։

18 Июль 2025 - 14:37 AMT
Комиссия по защите конкуренции Республики Армения начала анализ текущей ситуации на рынке сжиженного газа, сообщила пресс-секретарь МПЗ Ани Смбатян, передаёт «Спутник Армения».
«С учётом последних изменений, возникших в процессе импорта, комиссия проводит изучение процессов и проблем на рынке сжиженного газа. Партнёры были заранее проинформированы», — отметила Смбатян.
Ранее сегодня министр экономики Армении Геворг Папоян в социальной сети заявил, что настало время комиссии заняться вопросом изменения цен на газ.
Поводом для проверки стал инцидент на армяно-грузинской границе: 11 июля более 100 газовозов застряли на территории Грузии, не сумев пересечь границу, что привело к резкому скачку цен. Точное количество машин, всё ещё находящихся на границе, неизвестно. В то же время, по словам Папояна, только 17 июля в Армению въехали 77 газовозов.