23 Հուլիս 2025 - 13:20 AMT
ՀՀ կառավարություն. Periodista Digital-ի ապաշրջափակման մասին հոդվածը ոչ մի կապ չունի իրականության հետ
Հայաստանի կառավարությունը հերքել է Periodista Digital կայքի հրապարակումը Հարավային Կովկասում կոմունիկացիաների ապաշրջափակման վերաբերյալ` նշելով, որ «հոդվածը ոչ մի կապ չունի իրականության հետ»։
Ըստ կայքի՝ «ՀՀ–ն, Ադրբեջանն ու ԱՄՆ–ն համաձայնության են եկել այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» հարցում»։
«Որոշ լրատվամիջոցներ հղում են անում հուլիսի 22-ին իբր նորություն ներկայացված հրապարակման, որն իրականում հիբրիդային պատերազմի և մանիպուլյատիվ քարոզչության հերթական դրսևորումն է։ Տվյալ ապատեղեկատվական նյութը հրապարակվել է կասկածելի ծագմամբ Periodista Digital անունը կրող կայքում, որը քանիցս հայտնվել է քննադատությունների կենտրոնում՝ կեղծ անձանց օգտագործման, մանիպուլյատիվ բնույթի և ոչ հիմնավորված նյութերի տարածման համար հարթակ ծառայելու փաստերով։
Նշված հոդվածը ոչ մի կապ չունի իրականության հետ։ Տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշումները հստակ ձևակերպված են «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծում։ Այդ հարցին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդարձակ անդրադարձ է ունեցել ս/թ հուլիսի 16-ի մամուլի ասուլիսում։
Լրացուցիչ պարզաբանումներ են հնչել նաև վարչապետի մամուլի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանի՝ ս/թ հուլիսի 21-ին «Արմենպրես»-ին տրված հարցազրույցում։ Վերը նշվածների բովանդակությանը հակասող որևէ տեղեկատվություն չի կարող համապատասխանել իրականությանը։
Լրատվամիջոցներին և հանրային շրջանակներին հորդորում ենք զերծ մնալ նմանատիպ ապատեղեկատվության տարածումից և օգտվել բացառապես պաշտոնական ու վստահելի աղբյուրներից»,–ասվում է ՀՀ կառավարության մեկնաբանության մեջ։
Ըստ Periodista Digital-ի՝ «Փոխըմբռնման հուշագիր» է կնքվել «Թրամփի կամրջի» տրանսպորտային միջանցքի ստեղծման վերաբերյալ։ Նշվում է, որ Հայաստանը կպահպանի իր ինքնիշխանությունը Սյունիքի նկատմամբ, սակայն, տրանսպորտային միջանցքը կառավարվելու է ԱՄՆ մի մասնավոր ընկերություն, որը ստացել է համապատասխան արտոնագիր։

Правительство Армении опровергло материал, опубликованный на сайте Periodista Digital, о разблокировке коммуникаций на Южном Кавказе, заявив, что «статья не имеет никакого отношения к реальности».
Согласно сайту, «Армения, Азербайджан и США достигли соглашения по так называемому “Зангезурскому коридору”».
«Ряд СМИ ссылается на публикацию от 22 июля, представленную как новость, которая на самом деле является очередным проявлением гибридной войны и манипулятивной пропаганды. Этот дезинформационный материал размещён на сайте под названием Periodista Digital с сомнительной репутацией, который неоднократно подвергался критике за использование вымышленных лиц, распространение манипулятивного контента и недостоверной информации».
«Упомянутая статья не имеет ничего общего с действительностью. Позиции Республики Армения по вопросу разблокировки региональной транспортной инфраструктуры чётко сформулированы в проекте “Перекрёсток мира”. Этому вопросу премьер-министр Никол Пашинян подробно посвятил своё выступление на пресс-конференции 16 июля текущего года».
Дополнительные разъяснения дала пресс-секретарь премьер-министра Назели Багдасарян в интервью агентству «Арменпресс» от 21 июля. «Любая информация, противоречащая вышеизложенному, не может считаться достоверной».
«Призываем средства массовой информации и общественность воздерживаться от распространения подобной дезинформации и обращаться исключительно к официальным и достоверным источникам», — говорится в заявлении правительства Армении.
Согласно публикации Periodista Digital, якобы был подписан «меморандум о взаимопонимании» по созданию транспортного коридора под названием «Мост Трампа». Утверждается, что Армения сохранит суверенитет над Сюником, однако управление коридором перейдёт частной американской компании, получившей соответствующую лицензию.