24 Հուլիս 2025 - 11:54 AMT
Կառավարությունը որոշում է կայացրել շարունակել տնտեսական ակտիվության խթանման ծրագիրը այն քաղաքացիների համար, որոնց վարկային պարտավորությունները դասակարգվել են որպես անհուսալի։ Ծրագիրը վերաբերում է այն անձանց, ում բոլոր վարկերն առնվազն երեք տարի համարվել են անհուսալի, և այդ վարկերի մայր գումարը չի գերազանցում 1 միլիոն դրամը կամ համարժեք արտարժույթը։
Աջակցությունն իրականացվում է հետևյալ ձևով՝ շահառուներին տրամադրվում է ֆինանսական աջակցություն՝ եկամտային հարկի գումարի 100 տոկոսի չափով, որը գանձվում է նրանց աշխատավարձից կամ քաղաքացիաիրավական պայմանագրերով ստացված եկամտից։ Այս գումարը ուղղվում է անհուսալի վարկային պարտքի մարմանը։
Ֆինանսական աջակցությունը գործում է առավելագույնը 24 ամիս ժամկետով՝ սկսած հաջորդ ամսվա 1-ից, երբ անձը ճանաչվում է շահառու, սակայն ոչ ավելի երկար, քան մինչև պարտքի ամբողջական մարում կամ ծրագրից դուրս մնալու սահմանված պայմանների ի հայտ գալը։ Որոշմամբ նախատեսվում է հատկացնել 205 միլիոն դրամ՝ 2025 թվականի հունիս և հուլիս ամիսների աջակցությունը շարունակելու նպատակով։
Կառավարության մեկ այլ որոշմամբ էլ ակնկալվում է անապահովության գնահատման համակարգով անապահով ճանաչված ընտանիքների 350 աշխատունակ անձանց եկամտով ապահովում, աշխատանքի շուկա մուտքի և զբաղվածության հասանելիության հնարավորությունների մեծացում, զբաղվածություն ունենալու նկատմամբ վերաբերմունքի փոփոխություն, համայնքային ենթակառուցվածքների զարգացում, սոցիալական լարվածության նվազեցում։
Ըստ այդմ՝ իրականացվում է «Անապահովության գնահատման համակարգով անապահով ճանաչված ընտանիքների աշխատունակ անձանց վարձատրվող հասարակական աշխատանքի դիմաց աջակցության տրամադրման» ծրագիրը: Գործատուն ծրագրում ընդգրկված անձանց հետ կնքում է աշխատանքային պայմանագիր և մեկ մարդ/օր աշխատանքի համար գործատուին տրամադրվում է 3500 դրամի չափով գումար՝ ներառյալ եկամտային հարկը, դրոշմանիշային վճարը, ինչպես նաև օրենքով սահմանված դեպքերում` սոցիալական վճարը։ Որոշմամբ ծրագրի իրականացման համար կպահանջվի շուրջ 128,625,000 դրամի չափով ֆինանսական միջոց։
Միայն 2025 թվականի փետրվարին շահառու է ճանաչվել 1896 քաղաքացի, որոնց պարտքերի մարումը մարտին ապահովելու համար տրամադրվել է մոտ 70.6 միլիոն դրամ։ Մարտ ամսին շահառու է ճանաչվել 2295 անձ, որոնց ապրիլյան մարումների համար հատկացվել է շուրջ 86.4 միլիոն դրամ։ Ապրիլին էլ շահառու են դարձել 2866 անձ, և նրանց մայիսյան վճարումների համար պահանջվել է մոտ 103.2 միլիոն դրամ։

24 Июль 2025 - 14:34 AMT
Правительство Армении решило продлить программу стимулирования экономической активности для граждан, чьи кредитные обязательства классифицированы как безнадежные. Программа охватывает лиц, у которых все кредиты признаны безнадежными не менее трёх лет и сумма основного долга не превышает 1 миллиона драмов или эквивалент в иностранной валюте.
Поддержка предоставляется следующим образом: получателям компенсируется сумма уплаченного подоходного налога в размере 100%, удержанного из их зарплаты или дохода по гражданско-правовым договорам. Эти средства направляются на погашение безнадежных долгов.
Финансовая поддержка действует максимум 24 месяца, начиная с 1-го числа месяца, следующего за признанием человека получателем программы. Она может прекратиться досрочно при полном погашении долга или наступлении условий, при которых участие в программе невозможно. На продолжение выплат в июне и июле 2025 года выделено 205 миллионов драмов.
Согласно другому постановлению правительства, будет оказана помощь 350 трудоспособным лицам из семей, признанных малообеспеченными по системе оценки уязвимости. Целью является обеспечение дохода, расширение доступа к рынку труда, изменение отношения к занятости, развитие коммунальной инфраструктуры и снижение социальной напряженности.
Программа предусматривает оплату за выполнение общественно полезных работ. Работодатели заключают трудовой договор с участниками, а за каждый рабочий день на одного человека им выплачивается 3500 драмов, включая подоходный налог, гербовый сбор и, при необходимости, социальный взнос. На реализацию программы потребуется около 128,625,000 драмов.
Только в феврале 2025 года получателями признаны 1896 граждан, на мартовские выплаты им было выделено около 70,6 млн драмов. В марте получателями стали 2295 человек — на апрельские выплаты направлено около 86,4 млн драмов. В апреле добавились ещё 2866 получателей, для майских выплат потребовалось около 103,2 млн драмов.