24 Հուլիս 2025 - 13:21 AMT
Երբ արդեն դարձել եք զեղծարարության զոհ և եթե խոսքը բանկային քարտի տվյալների արտահոսքի մասին է, անհրաժեշտ է անմիջապես զանգահարել բանկ ու խնդրել՝ արգելափակել քարտը։ Բացի այդ, կարող եք առցանց բանկինգի միջոցով քարտի ամբողջ գումարը տեղափոխել ձեր հաշվին։
Եթե մեկանգամյա գաղտնաբառը (OTP)-ն տրամադրել եք զեղծարարին կամ մուտքագրել եք կեղծ կայքում և հասկացել եք, որ այս պահին ձեր անունով վարկ են ձևակերպում, կրկին անհապաղ զանգահարում եք բանկ և տեղեկացնում իրավիճակի մասին։ Անգամ, երբ կասկածներ ունեք, ապահովության համար կապվեք բանկի հետ։
Եթե ավելի ուշ եք հասկացել, որ զեղծարարության զոհ եք դարձել և ձեր անունով վարկ է ձևակերպվել, պետք է բանկից վերցնել քաղվածքներն ու դիմել ոստիկանություն։
Իհարկե, ցանկալի է նախապես առավել զգույշ լինել, հետևել անվտանգության բոլոր կանոններին՝ երբեք ոչ ոքի չտրամադրել ձեր օնլայն բանկինգի գաղտնաբառը և PIN կոդը, քարտի վրայի ամբողջական տվյալները, մեկանգամյա գաղտնաբառը (OTP)։ Անգամ, եթե զանգահարում և ներկայանում են, որ բանկից են և խնդրում են ձեր անձնական տվյալները, երբեք չտրամադրեք․ ոչ մի բանկ ձեզնից նման անձնական տվյալներ չի հարցնի։

Если вы подозреваете утечку данных вашей банковской карты, немедленно свяжитесь с банком и запросите блокировку карты. При наличии доступа к интернет-банкингу — переведите все средства на другой счёт.
Если вы сообщили одноразовый пароль (OTP) мошеннику или ввели его на подозрительном сайте и подозреваете, что на ваше имя оформляется кредит, срочно позвоните в банк и сообщите о ситуации. Даже если у вас только сомнения — лучше перестраховаться и связаться с банком.
Если вы уже стали жертвой и узнали, что на ваше имя оформлен кредит, необходимо получить выписку из банка и обратиться в полицию с заявлением.
Чтобы предотвратить подобные случаи, соблюдайте простые правила безопасности:
· Никогда не сообщайте свой PIN-код, пароли от интернет-банкинга, данные карты (включая CVV) и одноразовые коды (OTP).
· Не переходите по сомнительным ссылкам и не вводите данные на неизвестных сайтах.
· Даже если вам звонят якобы из банка, не передавайте личную информацию — ни один банк не запрашивает такие данные по телефону.