25 Հուլիս 2025 - 11:49 AMT
Անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալությունից հայտնում են, որ BOLD LLC (Bold.com- հնարավորություն է տալիս ստեղծել ռեզյումեներ) ընկերությունում տեղի է ունեցել տվյալների արտահոսք, որի մասին ընկերությունը պաշտոնապես տեղեկացրել է Անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալությանը։
Արտահոսած տվյալները վերաբերում են Հայաստանից 382 անձի, հայտնում է Radar Armenia-ն։
Արտահոսքը տեղի է ունեցել 2023 թվականի մարտի 10-ին, սակայն հայտնաբերվել է միայն 2025 թվականի հուլիսի 12-ին։ Արտահոսած տվյալները ներառում են օգտատերերի կողմից հարթակում ստեղծված և պահված ռեզյումեները։ Ըստ ընկերության տրամադրած տեղեկատվության՝ դրանք ստատիկ ֆայլեր են, որոնք մուտք չեն ապահովում օգտատերերի հաշիվներին կամ մուտքի հավատարմագրերին։
Ռեզյումեների բովանդակությունը կարող է պարունակել ինչպես հիմնական նույնացուցիչներ, այնպես էլ լրացուցիչ անձնական տվյալներ՝ կոնտակտային տվյալներ, աշխատանքային փորձ, կրթություն և այլն։
Խորհուրդ է տրվում․ վերանայել նշված հարթակում պահվող տեղեկությունները, զգուշանալ հնարավոր ինքնության գողության կամ տվյալների չարաշահման փորձերից։

Агентство по защите персональных данных сообщает, что в компании BOLD LLC (Bold.com — сервис по созданию резюме) произошла утечка данных, о которой компания официально уведомила агентство.
По информации издания «Radar Armenia», инцидент затронул персональные данные 382 лиц из Армении. Утечка произошла 10 марта 2023 года, но была выявлена лишь 12 июля 2025 года. Утекшие данные — это резюме, созданные и сохраненные пользователями на платформе. По сведениям компании, это были статические файлы, которые не позволяют получить доступ к учетным записям или логинам пользователей.
Тем не менее, содержание резюме может включать как основные идентификационные сведения, так и дополнительные персональные данные: контактную информацию, трудовой стаж, образование и прочее.
Пользователям рекомендуется пересмотреть свои данные, хранящиеся на платформе, и соблюдать осторожность в связи с возможными случаями кражи личности или злоупотребления информацией.