30 Հուլիս 2025 - 08:24 AMT
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է, որ կոնյակի արտահանման հարցը էապես լուծվել է։
Ըստ նախարարի՝ վիճակագրությունն ապացուցում է, որ արտահանվող կոնյակի գերակշիռ մասը՝ 96%-ից ավելին, բարձրորակ է։
«Ինչպես գիտեք՝ Վրաստան այցի ժամանակ պայմանավորվել էինք ստեղծել աշխատանքային խումբ՝ կազմված ՀՀ էկոնոմիկայի և Վրաստանի գյուղատնտեսության և շրջակա միջավայրի նախարարությունների ներկայացուցիչներից՝ հայկական կոնյակի (բրենդի) արտահանման ժամանակ ի հայտ եկած խնդիրները լուծելու համար։ Աշխատանքային խմբի ամենօրյա աշխատանքի արդյունքում այսօր արդեն կարող եմ արձանագրել, որ կոնյակի արտահանման հարցը էապես լուծվել է։
Օրինակ, երեկ Վրաստանի գործընկերները մեզ են փոխանցել հերթական տվյալները, ըստ որոնց՝ օրվա ընթացքում վրացական Գեզի մաքսակետից կարող էին դուրս գալ շշալցված կոնյակով բեռնված 27 մեքենա։ Եվս 1 մեքենա չէր անցել փորձաքննությունը։
Այս վիճակագրությանը ևս մեկ բան է ապացուցում, որ Հայաստանից դուրս եկող շշալցված կոնյակի ճնշող մեծամասնությունը (այս դեպքում ավելի քան 96%-ը) ունի պատշաճ որակ և համապատասխանում է կոնյակին ներկայացվող բոլոր ստանդարտներին։
Շնորհակալություն եմ հայտնում մեր կոնյակագործներին համբերատարության, ըմբռնման և բարձրորակ արտադրանք թողարկելու համար։ Ի գործ»,–գրել է նա։
2024 թվականին «Կոնյակի սպիրտի արտահանման աջակցության ծրագրի» շրջանակում պետությունն աջակցություն է տրամադրել 3 շահառուի, արդյունքում արտահանվել է 7.5 մլն լիտր կոնյակի սպիրտ:

Министр экономики Армении Геворг Папоян сообщил на своей странице в Facebook, что вопрос экспорта армянского коньяка в значительной степени решён.
По его словам, статистика доказывает, что подавляющее большинство экспортируемого коньяка — более 96% — обладает высоким качеством.
«Как известно, во время визита в Грузию мы договорились создать рабочую группу из представителей Министерства экономики Армении и Министерства сельского хозяйства и охраны окружающей среды Грузии для решения проблем, возникших при экспорте армянского коньяка (бренди). В результате ежедневной работы группы могу зафиксировать: вопрос экспорта коньяка существенно решён», — написал он.
«Например, вчера грузинские коллеги передали нам очередные данные: через грузинский таможенный пункт Гези за день смогли проехать 27 грузовиков с бутилированным коньяком. Только один автомобиль не прошёл экспертизу».
«Эта статистика подтверждает ещё одно: подавляющее большинство бутилированного коньяка, покидающего Армению (в данном случае более 96%), обладает должным качеством и соответствует всем предъявляемым стандартам», — отметил Папоян.
Он поблагодарил армянских производителей коньяка за терпение, понимание и выпуск высококачественной продукции.
Ранее армянские коньякоделы жаловались на то, что грузинская сторона создаёт препятствия для проезда грузовиков из Армении в Россию, настаивая на проведении лабораторных проверок непосредственно в Грузии. В результате водителям приходилось неделями ждать на армяно-грузинской границе.
В 2024 году в рамках программы поддержки экспорта коньячного спирта государство оказало помощь трём бенефициарам, и в итоге было экспортировано 7,5 млн литров коньячного спирта.