30 Հուլիս 2025 - 13:53 AMT
Դանիելյան. Չասվեց՝ ի՞նչն է դրդել Վրաստանին ամիսներ շարունակ խոչընդոտելու հայկական կոնյակի արտահանմանը
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում արձագանքել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանի այն հայտարարությանը, որ «կոնյակի արտահանման խնդիրն էապես լուծվել է»։
Նախարարը գրել էր․ «Վրաստանի գործընկերները մեզ են փոխանցել հերթական տվյալները, ըստ որի, օրվա ընթացքում վրացական Գեզի մաքսակետից կարող էին դուրս գալ շշալցված կոնյակով բեռնված 27 մեքենա։ Եվս 1 մեքենա չէր անցել փորձաքննությունը։ Այս վիճակագրությանը ևս մեկ բան է ապացուցում, որ Հայաստանից դուրս եկող շշալցված կոնյակի ճնշող մեծամասնությունը (այս դեպքում ավելի քան 96%-ը) ունի պատշաճ որակ»։
Դանիելյանը նշել է, որ չպարզաբանվեց, թե ի՞նչն է դրդել վրացական կողմին ամիսներ շարունակ խոչընդոտելու հայկական կոնյակի արտահանումը՝ հավելելով, որ «Վրաստանը՝ հանդիսանալով տարանցիկ պետություն, չունի որևէ իրավասություն փորձաքննության ենթարկելու մեր արտադրանքը»։
«Վաղուց զարմանալի չէ, որ իշխանական այս խմբակը 7 տարիների ընթացքում ժամ առ ժամ կարողանում է կատարելագործվել միայն ստելու և մանիպուլացնելու հարցում։
Սրանք քանի դեռ հանրային տրամադրություններ են չափում Վարդավառին միմյանց վրա ջուր ցողել-չցողելով, և մարդկանց լավ ապրելը որոշում են Սևանի ափեր այցելությունների քանակով, տնտեսությունն ու արտահանումը շարունակում են անկում գրանցել։
Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն իր ֆեյսբության էջում ուրախությամբ հայտնում է, թե կոնյակի արտահանման հարցն էապես լուծվել է` հավելելով, որ օրվա ընթացքում վրացական Գեզի մաքսակետից դուրս են եկել շշալցված կոնյակով բեռնված 27 մեքենա։
Մինչդեռ, ստանում ենք մտահոգիչ տեղեկություններ, որ պայմանավորված իրավիճակով՝ տնտեսվարողներն էականորեն կրճատել են արտադրանքի և արտահանման ծավալները։
Վերջերս կոնյակ արտադրող ընկերության ներկայացուցիչներից մեկից տեղեկացա, որ եթե նախկինում ամեն օր սահման էր ուղարկվում կոնյակով բեռնված 1 բեռնատար, այժմ նույն քանակությամբ բեռնատար է ուղարկվում 1 ամսվա ընթացքում։
Կոնյակագործներին համբերատարություն մաղթող նախարարը Գեզի մաքսակետից դուրս եկող մեքենաների վիճակագրությունը ներկայացնում է որպես հայկական կոնյակի պատշաճ որակի վկայություն, այն դեպքում, երբ Վրաստանը՝ հանդիսանալով տարանցիկ պետություն, չունի որևէ իրավասություն փորձաքննության ենթարկելու մեր արտադրանքը։
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալներից ևս պարզ է դառնում, որ նախորդ տարվա համեմատ ունենք կոնյակի և ալկոհոլային խմիչքների արտահանման նվազում։
Հավելենք, որ այդպես էլ պատկան մարմինների կողմից չտրվեց լիարժեք պարզաբանում, թե ի՞նչն է հանգեցրել վրացական կողմին՝ ամիսներ շարունակ խոչընդոտելու հայկական կոնյակի արտահանումը ՌԴ։
Խայտառակ իրավիճակ է նաև հեղուկ գազի ոլորտում։ Մինչ խոչընդոտվում է վրացական անցակետում Ռուսաստանից հեղուկ գազ ներկրող հարյուրավոր բեռնատարների մուտքը Հայաստան, ականատեսն ենք լինում դրա օր օրի թանկացմանը։
Սա չափազանց վատ միտում է, որի հետևանքները մեր տնտեսության վրա թողնելու են անդառնալի հետևանքներ։
Արդեն իսկ ունենք վիճակագրություն, որի համաձայն՝ արդյունաբերական արտադրությունը 2025 թվականի առաջին կեսին նվազել է 12%-ով, իսկ արտաքին առևտուրը՝ 45%-ով»,–գրել է պատգամավորը։

30 Июль 2025 - 14:22 AMT
Депутат фракции «Армения» Гарник Даниелян прокомментировал в Facebook заявление министра экономики Армении Геворга Папояна, который накануне сообщил, что проблема с экспортом армянского коньяка «в значительной мере решена».
Министр сообщил, что по данным грузинской стороны, за один день через таможенный пункт Гези прошли 27 грузовиков с бутилированным коньяком, а один не прошёл проверку. По его словам, это свидетельствует о высоком качестве более чем 96% армянского коньяка.
Даниелян, однако, указал, что так и не было объяснено, что побудило грузинскую сторону на протяжении месяцев препятствовать экспорту армянского коньяка. Он отметил, что Грузия, как транзитная страна, не имеет полномочий подвергать армянскую продукцию лабораторной проверке.
«Уже давно не удивительно, что правящая группа за 7 лет сумела совершенствоваться лишь в лжи и манипуляциях. Пока они измеряют общественные настроения по тому, кто на кого плеснул воду на Вардвар, а уровень жизни — по числу визитов на берег Севана, экономика и экспорт продолжают падать», — написал он.
Он также указал, что несмотря на бодрые заявления министра, предприниматели серьёзно сокращают производство и экспорт. Представитель одного из производителей коньяка сообщил ему, что если раньше ежедневно через границу отправлялся один грузовик, то теперь — лишь один в месяц.
Министр, по его словам, представляет статистику машин, выехавших из Гези, как подтверждение качества армянского коньяка, хотя Грузия не имеет права требовать лабораторных проверок на своей территории.
По данным Статкомитета, экспорт коньяка и алкогольных напитков снизился по сравнению с прошлым годом.
Также, по словам Даниеляна, профильные органы не дали чёткого ответа, что именно побудило грузинскую сторону месяцами препятствовать экспорту армянского коньяка в Россию.
Он добавил, что тяжёлая ситуация складывается и в секторе сжиженного газа: сотни грузовиков, ввозящих газ из России, задерживаются на грузинской границе, а цены на газ в Армении продолжают расти.
«Это крайне негативная тенденция, которая нанесёт нашей экономике необратимый ущерб», — предупредил он, указав на снижение промышленного производства на 12% и внешней торговли на 45% в первом полугодии 2025 года.
Ранее производители армянского коньяка жаловались, что грузинская сторона создаёт препятствия для проезда грузовиков в Россию, настаивая на проведении лабораторных анализов в самой Грузии. Водители были вынуждены стоять неделями на армяно-грузинской границе.