31 Հուլիս 2025 - 13:59 AMT
Կառավարությունը կհամաների անհատ տաքսու վարորդների 1․3 մլրդ դրամի տուրքերն ու տույժները։ Որոշումը կայացվել է կառավարության հուլիսի 31-ի նիստում։
Անհատ տաքսու վարորդները 2015-2019 թթ․ պարտավորվել են լիցենզավորվել և վճարել պետական տուրք ուղևորափոխադրումներ իրականացնելու համար։ Օրենքում կատարված փոփոխություններից հետո այդ դրույթը ուժը կորցրած է ճանաչվել, սակայն գործունեությունը շարունակում էր համարվել լիցենզավորման ենթակա։
Համաներումը նպատակ է հետապնդում խրախուսել անհատապես ուղևորափոխադրումների ծառայություններ մատուցող ֆիզիկական անձանց՝ օրենքի շրջանակում ծառայություններ մատուցելու։
2024 թվականի սեպտեմբերի 1-ից ուժի մեջ մտած նոր կարգավորումները նախատեսում են, որ ուղևորափոխադրումների ոլորտում ծառայությունները մատուցվելու են էլեկտրոնային հարթակների միջոցով։
Ըստ հիմնավորման՝ թեթև մարդատար ավտոմոբիլներով ուղևորափոխադրումների ծառայությունների մատուցման շուկան ավելի քան 90 տոկոսով կենտրոնացած է ուղևորափոխադրումների պատվերներ ընդունող և փոխանցող էլեկտրոնային հարթակներում։ Հարթակներից դուրս ուղևորափոխադրումների ծառայությունների մատուցման պատվերների բացակայության հետևանքով ֆիզիկական անձինք սույն ծառայությունը մատուցում են հարթակներում գրանցվելու միջոցով, հետևաբար՝ անխուսափելիորեն կատարելով պետական տուրքի վճարման պարտականությունները, որը մինչև 2026 թվականի հունվարի 1-ը աճման միտումով կազմելու է յուրաքանչյուր փոխադրման ընդհանուր արժեքի մինչև 5 տոկոսը։
Հաշվի առնելով, որ այս համաներումով զիջվող գումարը ներառված չի եղել բյուջեի ակնկալվող եկամուտների հաշվարկում, կառավարությունը որոշել է զրոյացնել այդ պարտավորությունները՝ վերացնելով անցյալի լիցենզավորման պահանջից առաջացած տուրքերի և տույժերի բեռը։

31 Июль 2025 - 14:30 AMT
Правительство Армении решило списать 1,3 млрд драмов налогов и штрафов, накопленных индивидуальными таксистами. Решение было принято на заседании правительства 31 июля.
В 2015–2019 годах водители такси были обязаны получать лицензии и уплачивать государственную пошлину за осуществление пассажирских перевозок. Впоследствии соответствующие положения закона были признаны утратившими силу, однако деятельность по-прежнему считалась подлежащей лицензированию.
Цель этой амнистии — поощрить физических лиц, оказывающих услуги по перевозке пассажиров, к ведению деятельности в рамках закона.
С 1 сентября 2024 года вступают в силу новые правила, согласно которым все услуги по перевозке пассажиров должны предоставляться через электронные платформы.
Согласно обоснованию, более 90% рынка перевозок легковыми автомобилями сосредоточено на платформах, принимающих и распределяющих заказы. Из-за отсутствия заказов вне этих платформ физические лица предоставляют услуги через регистрацию на них, что автоматически влечет обязанность уплаты государственной пошлины. Сумма пошлины к 1 января 2026 года будет постепенно увеличена до 5% от стоимости каждой поездки.
Так как списываемая сумма не была учтена в расчетах ожидаемых доходов бюджета, правительство решило аннулировать эти обязательства, сняв налоговое бремя, возникшее из-за устаревшего требования о лицензировании.