1 Օգոստոս 2025 - 09:16 AMT
Վրաստանի ՆԳՆ ԱԻ դեպարտամենտից և ՌԴ ԱԻՆ Հյուսիսային Օսիայի ճգնաժամային կառավարման կենտրոնից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ Ստեփանծմինդա-Լարս ճանապարհըբացէ բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար։
Հուլիսի 31–ին Վրաստանի ֆինանսների նախարարությունը հայտնել էր, որ Դավդորակի կիրճում վաղ նախազգուշացման համակարգի ակտիվացման պատճառով բարձր ճշգրտության ավտոմատ համակարգը տագնապի ազդանշան է փոխանցել Լարսի մաքսային անցակետին։ Առկա է եղել սելավի վտանգ, գրում է Panօrama.am-ը։
Անվտանգությունն ապահովելու նպատակով, համապատասխան պետական մարմինների հետ համակարգված, անցակետի աշխատակիցները և տեղում գտնվող քաղաքացիները տարհանվել են անվտանգ գոտի։Կազբեգիի սահմանային անցակետում դադարեցվել էին բոլոր մաքսային ընթացակարգերը։ Վրաստանի մաքսային սահմանով ապրանքների ներմուծումն ու արտահանումը, ինչպես նաև այս անցակետով սահմանը հատող անձանց վերահսկողությունը ժամանակավորապես անհնար է եղել։

По информации Департамента по чрезвычайным ситуациям МВД Грузии и Центра кризисного управления МЧС Северной Осетии РФ, автодорога Степанцминда–Ларс открыта для всех типов транспорта.
31 июля Министерство финансов Грузии сообщило, что в ущелье Дарьяли активировалась система раннего оповещения, и автоматизированный датчик высокой точности передал сигнал тревоги на таможенный пункт Ларс. Как пишет «Panorama.am», существовала угроза схода селя.
С целью обеспечения безопасности сотрудники пограничного пункта и граждане, находившиеся вблизи, были эвакуированы в безопасную зону в координации с соответствующими структурами. На пропускном пункте Казбеги все таможенные операции были временно приостановлены. Импорт и экспорт товаров, а также контроль пересечения границы через этот пункт стали временно невозможны.