1 Օգոստոս 2025 - 14:20 AMT
Հայաստանի բանկերի միության նախագահ Դանիել Ազատյանը՝ անդրադառնալով բանկերի հաճախորդնի միջոցների գողության դեպքերին, ասել է, որ ավելի քան 500 քաղաքացի, որոնք տուժել են բանկային խարդախություններից, արդեն ստորագրել են համապատասխան պայմանագրեր։
«Հայաստանի բանկերի միությունը նույնպես ներգրավված է եղել այդ գործընթացի մեջ, ակտիվորեն շփվել է ԿԲ-ի, մյուս մասնավոր բանկերի հետ և այդ դեպքերը մանրամասն ուսումնասիրվել են բանկերի ներսում և իրավապահ մարմինների կողմից»,-ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նրա փոխանցմամբ՝ արդեն ձեռնարկվել են լայնածավալ գործողություններ՝ նմանատիպ իրավիճակների հետագա կանխման նպատակով։
Ազատյանն ընդգծել է, որ զարգացած թվային բանկային համակարգեր ունեցող երկրներում այդ զեղծարարությունները շատ են լինում, իսկ Հայաստանում ոչ թե բանկերի էլեկտրոնային համակարգերն են կոտրել, այլ հաճախորդների ֆինանսական գրագիտության պակասն է եղել տվյալների արտահոսքի պատճառը։
«Որոշում է ընդունվել, որ բոլոր բանկերը ոչ միայն սառեցնեն վարկերի պահանջները, այլև համաձայնագիր են ստորագրել մեծամասնության հետ, որ որևէ պահանջներ չի ներկայացվելու մինչև քննության արդյունքներն ավարտվեն։ Եթե պարզվի, որ քաղաքացին ունեցել է մեղավորության շատ բարձր մակարդակ, նոր կսկսեն այդ գումարները պահանջել քաղաքացիներից։ Այս պահի դրությամբ 500-ից ավել զեղծարարությունից տուժած քաղաքացիների հետ կնքվել են նման պայմանագրեր»,-ասել է ԲՄ-ն նախագահը՝ հավելելով, որ դրանց թվում են նաև 2024թ-ին և 2023թ-ի դեպքերում։
Ավելի վաղ ՀՀ իրավապահ մարմինները հայտնել էին, որ խարդախները Հայաստանում մի քանի բանկերից 119 միլիոն դրամ են թալանել։

1 Август 2025 - 14:47 AMT
Президент Ассоциации банков Армении Даниел Азатян коснулся случаев хищения средств клиентов банков. Он сообщил, что более 500 человек, пострадавших от мошенничества, уже подписали соответствующие договоры. Ассоциация банков Армении активно участвовала в этом процессе, тесно взаимодействуя с Центральным банком и частными банками; случаи были подробно изучены внутри банков и правоохранительными органами «Panorama.am».
Он отметил, что уже предприняты масштабные меры для предотвращения подобных ситуаций в будущем. Азатян подчеркнул, что в странах с развитыми цифровыми банковскими системами мошенничество может быть распространенным, тогда как в Армении злоумышленники не взломали электронные системы банков — проблема крылась в низкой финансовой грамотности клиентов, приведшей к утечке данных .
Было принято решение, что все банки не только заморозят требования по кредитам, но и подпишут соглашения с большинством пострадавших, согласно которым претензии предъявляться не будут до завершения расследования. Если выяснится, что гражданин имел очень высокую степень вины, только тогда банки начнут требовать возврат средств. На текущий момент более 500 граждан, пострадавших от мошенничества, включая случаи 2024 и 2023 годов, подписали такие соглашения .
Ранее правоохранительные органы Армении сообщили, что мошенники похитили 119 миллионов драмов из нескольких банков страны.