2 Օգոստոս 2025 - 08:56 AMT
Google և Microsoft ընկերությունների նախկին ինժեներ Նեյթ Սոարեսը, որն այժմ ղեկավարwum1 Մեքենայական բանականության հետազոտական ինստիտուտը, մտահոգություն է հայտնել արհեստական բանականության արագ զարգացման կապակցությամբ։
Նրա գնահատմամբ՝ մարդկության ոչնչացման հավանականությունը, եթե ներկա ուղուց չշեղվենք, «առնվազն 95 տոկոս է», գրում է The Times–ը։
«Եթե մենք չհեռանանք ընթացիկ ուղուց՝ գրեթե ոչ մի շանս չկա խուսափելու կործանումից։ Մենք 100 կմ/ժ արագությամբ սլանում ենք անդունդի ուղղությամբ», — ասել է նա։
Նրան միացել են նաև Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Ջեֆրի Հինթոնը, մաթեմատիկոս Յոշուա Բենջիոն, ինչպես նաև OpenAI, Anthropic և Google DeepMind կազմակերպությունների ղեկավարները։
Նրանց բոլորի ստորագրությամբ տարածվել է հետևյալ հայտարարությունը․ «ԱԲ-ի հետևանքով մարդկության ոչնչացման ռիսկի նվազեցումը պետք է դառնա համաշխարհային առաջնահերթություն՝ համաճարակների և միջուկային սպառնալիքի նման»։
Ըստ աղբյուրի՝ մտահոգությունն առաջանում է սուպերզգոն ԱԲ-ի (ASI) ստեղծման հեռանկարից, որն ի վիճակի է մանիպուլյացիայի, պլանավորման և վերահսկողությունից դուրս գալու։ Արդեն այսօր ԱԲ-ն կարող է ստել, իսկ նրա աշխատանքի ներքին գործընթացները հաճախ անհասկանալի են մարդկանց։
Որոշ մասնագետներ ընդգծել են, որ գոյություն ունի ոչ թե ամբողջական ոչնչացման, այլ «աստիճանաբար ուժասպառման» ռիսկ՝ այն աշխարհում, որտեղ որոշումներ են կայացնում մեքենաները, մարդկանց կարող է ուղղակի տեղ չմնալ։

Бывший инженер компаний Google и Microsoft, а ныне возглавляющий Исследовательский институт машинного интеллекта Нейт Соарес выразил обеспокоенность стремительным развитием искусственного интеллекта. По его мнению, вероятность гибели человечества при сохранении нынешней траектории составляет «по меньшей мере 95%», сообщает «The Times».
«Если мы не свернём с текущего курса — шансов избежать гибели почти нет. Мы мчимся к обрыву на скорости 100 км/ч», — сказал он.
Эту точку зрения разделяют лауреат Нобелевской премии Джеффри Хинтон, математик Йошуа Бенжио, а также руководители компаний OpenAI, Anthropic и Google DeepMind. Все они поставили подписи под обращением следующего содержания:
«Снижение риска исчезновения человечества из-за ИИ должно стать глобальным приоритетом наряду с пандемиями и ядерной угрозой».
Как уточняется, основную обеспокоенность вызывает возможное появление сверхразумного искусственного интеллекта (ASI), обладающего способностями к манипуляции, стратегическому планированию и выходу из-под контроля. Уже сегодня ИИ способен на ложь, при этом многие внутренние механизмы его работы остаются непрозрачными для человека.
Кроме угрозы полного вымирания, специалисты также поднимают вопрос о потенциальном «постепенном обессиливании» человеческой цивилизации — в реальности, где принятие решений переходит к алгоритмам, роль человека может оказаться вытесненной.