5 Օգոստոս 2025 - 09:05 AMT
Google ընկերության մասնաճյուղ DeepMind-ի գլխավոր տնօրեն Դեմիս Հասսաբիսը հայտարարել է, որ ընդհանուր նշանակության արհեստական բանականությունը (AGI), որը կկարողանա իրականացնել լայն շրջանակի կոգնիտիվ առաջադրանքներ, կարող է ստեղծվել առաջիկա 5-10 տարում։
«Հնարավոր է, որ առաջիկա 5-10 տարում մենք ունենանք մի բան, որը կարող ենք անվանել AGI, որը կցուցադրի բոլոր մարդկային գիտակցական կարողությունները։ Մենք կապրենք ծայրահեղ առատության աշխարհում՝ պայմանով, որ մենք պատասխանատու կերպով կիրականացնենք այս ամենն։ Իհարկե, մենք փորձում ենք մեր ներդրումն ունենալ այս գործում»,–ասել է 2024 թվականի քիմիայի Նոբելյան մրցանակի դափնեկիրը The Guardian թերթին տված հարցազրույցում, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
Նա նշել է, որ նման սցենարի դեպքում հնարավոր են նշանակալի առաջխաղացումներ բժշկության, միջուկային սինթեզի և մաթեմատիկայի ոլորտներում։ Նրա խոսքով՝ ԱԲ-ի զարգացումը կարող է հասցնել աննախադեպ արտադրողականության՝ դրանով իսկ ապահովելով հասարակության բարեկեցությունը։
«Իհարկե, մենք պետք է ապահովենք արդար բաշխում, բայց դա ավելի շուտ քաղաքական հարց է։ Եվ եթե այդպես է, ապա հնարավոր է՝ մարդկության պատմության մեջ առաջին անգամ մենք կարող ենք հայտնվել զարմանալի առատության աշխարհում, որտեղ ամեն ինչ պարտադիր չէ, որ լինի զրոյական գումարով»,– ընդգծել է Հասսաբիսը։
Հասսաբիսը ընդունել է, որ տեխնոլոգիական առաջընթացը կարող է բացասական հետևանքներ ունենալ։ Նա որպես օրինակ է ներկայացրել արդյունաբերական հեղափոխությունը, որի հետևանքով շատ մարդիկ զրկվել են աշխատանքից։
«Բայց մենք չէինք ցանկանա, որ դա տեղի չունենար։ Իհարկե, մենք պետք է փորձենք նվազագույնի հասցնել ցնցումները, բայց փոփոխություններն անխուսափելի են։ Եվ ես հույս ունեմ, որ դրանք դեպի լավն են լինելու»,– հավելել է նա։
2024 թվականին Դեմիս Հասսաբիսը՝ ամերիկացի գիտնականներ Դեյվիդ Բեյքերի և Ջոն Ջամպերի հետ միասին, արժանացել է քիմիայի Նոբելյան մրցանակի։ Հասսաբիսին ու Ջամպերին, որը նույնպես աշխատում է DeepMind-ում, պարգևատրել են արհեստական բանականության տեխնոլոգիաներով աշխատող AlphaFold2 մոդելի մշակման համար, որի շնորհիվ հնարավոր է եղել որոշել մարդու բոլոր սպիտակուցների կառուցվածքը, ինչպես նաև կանխատեսել ավելի քան 200 մլն սպիտակուցների կառուցվածքը, որոնք հետագայում հայտնաբերվել են այլ կենսաբանական օրգանիզմներում։

5 Август 2025 - 07:20 AMT
Генеральный директор компании DeepMind, подразделения корпорации Google, специализирующегося на разработке искусственного интеллекта, Демис Хассабис заявил, что искусственный интеллект общего назначения (AGI), способный решать широкий спектр задач, требующих когнитивных способностей, может быть создан в течение ближайших пяти-десяти лет, сообщает ТАСС.
«Быть может, в следующие 5–10 лет у нас появится нечто, что мы сможем назвать AGI, который будет демонстрировать все человеческие когнитивные способности, – сказал лауреат Нобелевской премии по химии за 2024 год в интервью газете The Guardian. – Мы будем жить в мире радикального изобилия при условии, что мы будем безопасно и ответственно внедрять это в мире. Разумеется, мы стараемся внести в это свой вклад».
По его мнению, прогресс в развитии ИИ способен вывести производительность на новый уровень и обеспечить процветание для всего общества. «Конечно, мы должны обеспечить справедливое распределение, но это скорее политический вопрос. И если это так, то, возможно, впервые в истории человечества мы должны оказаться в удивительном мире изобилия, где не обязательно все должно быть с нулевой суммой», – подчеркнул Хассабис. Он добавил, что в таком сценарии возможны серьезные научные достижения в таких сферах, как медицина, ядерный синтез и математика.
Хассабис также отметил, что революция, вызванная развитием ИИ, по своим масштабам может в десять раз превзойти промышленную и произойти в десятки раз быстрее. При этом он признал, что технологические изменения могут иметь и негативные последствия. В качестве примера он привел индустриальную революцию, в результате которой многие люди потеряли работу, но при этом подчеркнул: «…но мы не хотели бы, чтобы она не случилась». «Конечно, мы должны попытаться минимизировать потрясения, но перемены произойдут. И я надеюсь, что они будут к лучшему», – добавил он.
В 2024 году Демис Хассабис, вместе с американскими учеными Дэвидом Бейкером и Джоном Джампером, был удостоен Нобелевской премии по химии. Хассабиса и Джампера, также работающего в DeepMind, отметили за разработку модели AlphaFold2, основанной на технологиях искусственного интеллекта, которая позволила определить структуру всех белков в организме человека, а также предсказать строение более 200 миллионов белков, позднее обнаруженных у других живых организмов.