ՀԷՑ-ը հայտարարել է գնումների նոր փուլի մեկնարկի մասին, որի նպատակը շուկայի վերլուծությունն ու մրցակցության լայն ընդգրկումն է: Անդրադառնալով հարցին՝ ՀԷՑ–ի կառավարիչ նշանակված Ռոմանոս Պետրոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ ՀԷՑ-ի գնումների գործընթացում նախկինում ընդգրկված է եղել ընդամենը մի քանի ընկերություն։
«ՀԷՑ-ը օրեր առաջ հայտարարել էր երկու գնման գործընթացների (նախագծային ծառայություններ և մալուխ) պատշաճ իրականացման համար անհրաժեշտ գնահարցմանը նախորդող փուլի մեկնարկի մասին՝ շուկայի ուսումնասիրություն իրականացնելու և առավելագույն ներառական մրցակցություն ապահովելու համար։
Այս պահի դրությամբ արդեն ունենք ոլորտի տնտեսվարող սուբյեկտների կողմից մասնակցության հետևյալ պատկերը՝ նախագծային ծառայությունների ձեռքբերման գնումների գործընթացներում գնանշմանը մասնակցելու հայտ է ներկայացրել 14 ընկերություն, մալուխների ձեռքբերման գնման ընթացակարգի գնանշման փուլին մասնակցելու հայտ է ներկայացրել 12 ընկերություն։
Վերջնաժամկետին դեռևս կա գրեթե 2 օր: Խնդրում եմ բոլոր շահագրգիռ տնտեսվարողներին՝ սահմանված կարգով դիմել ՀԷՑ-ի համապատասխան ստորաբաժանմանը՝ նախատեսվող լայնածավալ գնումների և մատակարարումների գործընթացներում ներգրավվելու և մրցակցության օբյեկտիվ պայմաններում համագործակցելու համար։
Հ.Գ. Փաստ է, որ վերջին տարիներին ՀԷՑ-ի այս գործընթացներում ներգրավված են եղել բացառապես 2-3 ընկերություններ՝ խիստ «առանձնահատուկ և արտոնյալ» հանգամանքներով պայմանավորված։
Հ.Գ.1. Ո՞վ էր ասում՝ այս գործընթացը վնասելու է ներդրումային միջավայրի զարգացմանը. Փաստն այն է, որ դեռևս սաղմնային փուլում՝ այն ակնհայտորեն մեծ լիցք է հաղորդել ոլորտի տնտեսական ակտիվությանը»,–գրել է նա։
Արտակարգ արբիտրը մերժել է ՀԷՑ-ի բաժնետերերի նոր պահանջները՝ այն պատճառաբանությամբ, որ ներկայացվել են սկզբնական պահանջի համեմատ նոր պահանջներ և որ իր իրավազորությունը և լիազորությունները չեն տարածվում պահանջվող ապահովման միջոցների վրա։ Այդ մասին հայտնել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմը։
2025 թվականի հուլիսի 22-ին Ստոկհոլմի առևտրային պալատի հրատապ արբիտրաժը որոշում էր կայացրել՝ պարտավորեցնելով ՀՀ-ին չկիրառել «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» փակ բաժնետիրական ընկերության նկատմամբ վերջերս ընդունված «էներգետիկայի մասին» և «Հանրային ծառայությունները կարգավորող մարմնի մասին» օրենքներով սահմանված դրույթները, ինչպես նաև դադարեցնել ՀԷՑ-ի հնարավոր բռնագրավման հետագա քայլերը։

5 Август 2025 - 09:15 AMT
«Электрические сети Армении» (ЭСА) объявили о начале нового этапа закупок, цель которого — анализ рынка и обеспечение широкой конкуренции. Об этом на своей странице в Facebook сообщил новый управляющий ЭСА Романос Петросян.
Он подчеркнул, что ранее в закупочных процессах участвовали всего несколько компаний. «ЭСА недавно объявила о старте предварительного этапа двух закупок — проектных услуг и кабельной продукции, чтобы провести исследование рынка и обеспечить максимально широкую конкуренцию», — отметил он.
На данный момент заявки на участие в закупке проектных услуг подали 14 компаний, в процедуре по закупке кабелей — 12 компаний. До окончания срока подачи заявок остаётся около двух дней. Петросян призвал всех заинтересованных предпринимателей обратиться в соответствующее подразделение ЭСА, чтобы принять участие в масштабных закупках на прозрачных условиях конкуренции.
По его словам, в последние годы в закупках ЭСА участвовали исключительно 2–3 компании, что было обусловлено «особо привилегированными и исключительными» условиями.
Отвечая на критику о том, что эти реформы якобы вредят инвестиционной среде, Петросян добавил: «Факт в том, что даже на ранней стадии процесс уже дал мощный импульс экономической активности в секторе».
Тем временем экстренный арбитр отклонил новые требования акционеров ЭСА, указав на их несоответствие первоначальным претензиям и на отсутствие полномочий для принятия соответствующих обеспечительных мер. Об этом сообщило Аппарат премьер-министра Армении. Напомним, что 22 июля 2025 года Экстренный арбитраж Торговой палаты Стокгольма обязал РА не применять положения новых законов «Об энергетике» и «О Комиссии по регулированию общественных услуг» к компании ЭСА, а также прекратить действия по её возможной экспроприации.