«Վեոլիա Ջուր» ՓԲԸ-ի և Ջրային կոմիտեի միջև հուլիսի 16-ին ստորագրված համաձայնագրով Վարձակալության պայմանագրում կատարվել են փոփոխություններ և լրացումներ՝ ներդրումներ կատարելու պարտավորությունների ընդլայնման վերաբերյալ, տեղեկացնում է ՀԾԿՀ-ն:
Համաձայնագրով նախատեսվում է 2025-2026 թվականներին իրականացնել մոտ 11 միլիարդ դրամի կապիտալ ներդրումներ՝ ջրամատակարարման և ջրահեռացման համակարգերի բարելավման նպատակով։
Ներդրումները կիրականացվեն համատեղ ուժերով (Վարձատուի՝ պայմանագրով նախատեսված տարեկան վարձավճարի և Վարձակալի՝ պարտադիր կապիտալ աշխատանքների ծրագրի միջոցներով), ապահովելով Երևան քաղաքի և հարակից համայնքների ներքին ցանցերի մասնակի հիմնանորոգում, որի հետևանքով ջրի ընդհանուր կորուստների կրճատման արդյունքում ջրամատակարարման ցանցում կլրացվի ևս 270 լ/վ ջուր։
Այս ներդրումները՝ վերջին տարիներին օրհասական դարձած ջրաղբյուրների նվազեցման ֆոնին, հնարավորինս կլրացնեն ջրամատակարարման պակասող ջրաքանակները։

5 Август 2025 - 13:55 AMT
Как сообщает Комиссия по регулированию общественных услуг Армении, 16 июля между ЗАО «Веолия Джур» и Комитетом водных ресурсов было подписано соглашение, предусматривающее изменения и дополнения в договор аренды, расширяющие обязательства по инвестициям.
Согласно документу, в 2025–2026 годах планируется осуществить капитальные вложения в размере около 11 миллиардов драмов для модернизации систем водоснабжения и водоотведения.
Финансирование будет совместным — за счет ежегодной арендной платы, предусмотренной договором арендодателя, и средств обязательной инвестиционной программы арендатора. Проект предусматривает частичную реконструкцию внутренних сетей Еревана и прилегающих общин, что позволит сократить общие потери воды и дополнительно направить в систему водоснабжения 270 литров воды в секунду.
Эти инвестиции на фоне резкого снижения водных ресурсов в последние годы помогут частично компенсировать дефицит воды.