«Գազպրոմի» գործընկերությունը Հայաստանի հետ զարգանում է շատ հաջող բանաձեւով», հայտարարել է «Գազպրոմ» ԲԲԸ-ի վարչության նախագահ Ալեքսեյ Միլլերը` Պետերբուրգում ընթացող տնտեսական համաժողովի շրջանակներում տեղի ունեցած «ՀայՌուսԳազարդի» վարչության նախագահ Կարեն Կարապետյանի հետ հանդիպմանը:
Նա նշել է, որ ժամանակին կողմերը պայմանավորվել են, որ անցումը գնագոյացման եվրոպական համակարգին աստիճանաբար կլինի, Հայաստանի համար ընդունելի ռեժիմով, ինչը թույլ է տալիս միաժամանակ ամրապնդել «Գազպրոմի» դիրքերը հանրապետության էներգետիկ շուկայում` «ՀայՌուսԳազարդում» «Գազպրոմի» բաժնեմասի ավելացման հաշվին: Այս մոտեցումը լիովին համապատասխանում է Ռուսաստանի եւ Հայաստանի փոխադարձ շահերին:
«Մեր գործընկերությունն ինտեգրված բնույթ ունի եւ ներառում է ոչ միայն գազի ոլորտը, այլ նաեւ էլեկտրաէներգետիկան: Նման մոտեցման արդյունքը հանրապետություն գազի առաքումների դիվերսիֆիկացումն է եւ ՀՀ էներգամատակարարման հուսալիության բարձրացումը, մասնավորապես, այդ նպատակով «ՀայՌուսԳազարդի» ուժերով կառուցվել է Իրան-Հայաստան գազամուղի «Քաջարան-Արարատ» հատվածը, հայտարարել է Ալեքսեյ Միլլերը, հաղորդում է «Փրայմ-Տասս» գործակալությունը:

5 Июнь 2009 - 08:36 AMT
«Сотрудничество «Газпрома» и Армении развивается по очень успешной формуле», – заявил председатель правления ОАО «Газпром» Алексей Миллер, в ходе встрече с председателем правления ЗАО «АрмРосГазпром» Кареном Карапетяном в рамках экономического форума в Петербурге.
Он отметил, что в свое время стороны договорились, что переход к европейской системе ценообразования будет проходить постепенно, в преференциальном режиме для Армении, при одновременном укреплении позиций «Газпрома» на энергетическом рынке республики, за счет увеличения доли «Газпрома» в компании «АрмРосГазпром». Данный подход полностью отвечает взаимным интересам России и Армении.
«Наше партнерство имеет интегрированный характер и включает не только газовую сферу, но и электроэнергетику. Результатом такого подхода к совместной деятельности является диверсификация поставок газа в Республику и повышение надежности энергоснабжения Армении, в частности, в этих целях силами «АрмРосГазпрома» был построен участок «Каджаран – Арарат» газопровода «Иран – Армения», заявил Алексей Миллер, передает агентство Прайм-Тасс.