7 Օգոստոս 2025 - 09:16 AMT
Հայաստանն այլևս պարզապես ալյումինի ջարդոն արտահանող չէ, այլ մարտկոցներ արտադրող ու արտահանող երկիր՝ կառավարության ձեռնարկած քայլերի շնորհիվ։ Այդ մասին կառավարության նիստում հայտարարել է էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
«Կառավարությունը գործարան չի բացել, բայց այնպես է արել, որ Հայաստանը ալյումինի մետաղի ջարդոն արտահանող երկրից վերածվել է ալյումինե մարտկոց արտադրող և արտահանող երկրի»,- ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նախարարն ընդգծել է, որ իրենք կարողացել են զգալի ներդրումներ ներգրավել, ինչի արդյունքում նոր աշխատատեղեր են ստեղծվել։
Պապոյանը հիշեցրել է, որ այդ արդյունքը հնարավոր է դարձել այն հանգամանքի շնորհիվ, որ յուրաքանչյուր մեկ տոննա ներմուծվող մետաղական արտադրանքի համար սահմանվել է 29 հազար դրամի բազային տուրք։ Նա պարզաբանել է, որ սա կապված է Հայաստանում սև և գունավոր մետաղի ջարդոնի օգտագործման աճի հետ, ինչին իր հերթին նպաստել է նաև այդ ջարդոնի արտահանման արգելքը։
«Որոշումով 6 ամիս ժամկետով շարունակվում է տուրքի կիրառումը պատրաստի մետաղական տվյալ ապրանքների ներմուծման վրա»,- ասել է էկոնոմիկայի նախարարը։
Նիստը վարող փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն իր հերթին նշել է, որ ներմուծվող ապրանքները հաճախ ունեն ցածր գին՝ ներքին արտադրությունը խոչընդոտելու նպատակով։ Նա հավելել է, որ երբ ներսում այլևս արտադրություն չկա, ներմուծողներն անմիջապես բարձրացնում են այդ ապրանքների գները։
Գևորգ Պապոյանը լիովին համաձայնվել է փոխվարչապետի դիտարկման հետ՝ հավելելով, որ բազմաթիվ երկրներում մետաղական արտադրանքի արտադրությունը սուբսիդավորվում է, ինչն էլ դրանք ավելի մատչելի է դարձնում հայկական շուկայում։ Նա շեշտել է, որ ՀՀ կառավարությունը բազային տուրք է սահմանել այնպես, որ այն ապահովի թե՛ ներքին արտադրողների, թե՛ ներմուծողների մրցունակությունը՝ առանց շինարարական ոլորտի ինքնարժեքի վրա զգալի ազդեցության։

Армения больше не просто экспортирует алюминиевый лом, а производит и экспортирует батареи — благодаря шагам, предпринятым правительством. Об этом на заседании правительства заявил министр экономики Геворг Папоян.
«Правительство не открыло завод, но создало такие условия, при которых Армения из экспортера алюминиевого лома превратилась в страну, производящую и экспортирующую алюминиевые батареи», — отметил он, сообщает «Panorama.am ».
Министр подчеркнул, что удалось привлечь значительные инвестиции, что привело к созданию новых рабочих мест.
Папоян напомнил, что этого удалось достичь благодаря установлению базовой пошлины в размере 29 тысяч драмов за каждую тонну ввозимой металлической продукции. Он пояснил, что это связано с ростом использования черного и цветного металлолома внутри страны, чему также способствовал запрет на экспорт лома.
«Согласно решению, в течение следующих шести месяцев продолжает действовать пошлина на ввоз готовой металлической продукции», — добавил министр.
Вице-премьер Мгер Григорян, председательствовавший на заседании, со своей стороны отметил, что импортируемые товары зачастую имеют заниженную цену с целью подорвать местное производство. Он добавил, что как только внутреннее производство исчезает, импортеры сразу повышают цены.
Геворг Папоян полностью согласился с этим, добавив, что во многих странах производство металлической продукции субсидируется, что делает её более доступной на армянском рынке. Он подчеркнул, что правительство установило базовую пошлину таким образом, чтобы обеспечить конкурентоспособность как местных производителей, так и импортеров, не оказывая существенного влияния на себестоимость в строительной отрасли.