ՀՀ-ն և ԱՄԷ-ն առևտրի և ներդրումների ազատականացման համաձայնագիր կստորագրեն։ Կառավարությունն այսօր հաստատեց համապատասխան նախագիծը։ Նպատակն է ազատականացնել երկու երկրների միջև տնտեսական համագործակցությունն ու ներդրումային կապերը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Համաձայնագիրը նախատեսում է ծառայությունների առևտրի և ներդրումների ոլորտում խոչընդոտների փոխադարձ վերացում, տնտեսական արդյունավետության բարձրացում և բարենպաստ պայմանների ստեղծում՝ ընդլայնելով տնտեսական համագործակցությունը և փոխշահավետ օգուտները, ինչպես նաև նպաստելով երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների ակտիվացմանն ու երկուստեք նոր շուկաների բացահայտմանը։ Ներդրումների խրախուսման և փոխադարձ պաշտպանության կարգավորումներով համաձայնագիրը միաժամանակ կխթանի նաև գործարար նախաձեռնությունները», – ասված է նախագծում։
Համաձայնագրի ստորագրման գաղափարը ծագել է Եվրասիական տնտեսական միության և ԱՄԷ-ի միջև ծավալվող գործընկերային բանակցությունների շրջանակում։ Այն լինելու է միջազգային իրավական փաստաթուղթ, որը պետք է կարգավորի ծառայությունների առևտրի և ներդրումային փոխհարաբերությունները՝ կողմերի միջև տնտեսական գործունեությունը դարձնելով առավել բաց, մրցունակ և փոխշահավետ։
Ըստ նախագծի՝ համաձայնագրի հիմնական ուղղությունները մի քանիսն են, օրինակ՝ գործարար միջավայրի բարելավում՝ նոր շուկաների բացահայտման և փոխադարձ արտոնությունների միջոցով, ներդրումների խրախուսում և պաշտպանություն, ինչը պետք է խթանի մասնավոր հատվածի գործունեությունը։
ԱՄԷ-ն նախատեսել է Հայաստանին տրամադրել արտոնություններ այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են համակարգչային և գիտատեխնիկական խորհրդատվությունը, սարքավորումների վերանորոգումը, քարտեզագրումը և հեռահաղորդակցությունը, ինչպես նաև որոշ պարզեցումներ՝ իրավաբանական, շինարարական, հաշվապահական ու աուդիտային ծառայությունների մատուցման ուղղությամբ։
Ի պատասխան՝ Հայաստանը մտադիր է արտոնություններ առաջարկել ԱՄԷ-ին գյուղատնտեսության, որսորդության և անտառտնտեսության ոլորտներում, ինչպես նաև գիտատեխնիկական խորհրդատվության ինժեներական ծառայությունների, առողջապահության, կրթության, բնապահպանության և փոստային ծառայությունների ոլորտներում։

7 Август 2025 - 13:53 AMT
Армения и Объединённые Арабские Эмираты подпишут соглашение о либерализации торговли и инвестиций. Как сообщает «Sputnik Армения», соответствующий проект сегодня был одобрен правительством.
Целью документа является либерализация экономического сотрудничества и инвестиционных связей между двумя странами. Соглашение предусматривает взаимное устранение барьеров в сфере торговли услугами и инвестиций, повышение экономической эффективности, создание благоприятных условий для расширения сотрудничества и выявления новых рынков, а также укрепление двусторонних экономических связей. Положения о поощрении и защите инвестиций призваны стимулировать предпринимательскую активность.
Инициатива подписания документа возникла в рамках развивающихся партнёрских переговоров между Евразийским экономическим союзом и ОАЭ. Соглашение будет международным юридическим документом, регулирующим торговлю услугами и инвестиционные отношения, обеспечивая открытость, конкуренцию и взаимную выгоду в экономической деятельности сторон.
Основные направления соглашения включают:
– улучшение бизнес-среды через выявление новых рынков и взаимные льготы,
– стимулирование и защита инвестиций с целью активизации частного сектора.
В рамках соглашения ОАЭ предоставит Армении преференции в таких сферах, как ИТ- и научно-техническое консультирование, ремонт оборудования, картография, телекоммуникации, а также упростит доступ к юридическим, строительным, бухгалтерским и аудиторским услугам.
В ответ Армения предложит ОАЭ льготы в области сельского хозяйства, лесного хозяйства и охоты, инженерного и научно-технического консультирования, здравоохранения, образования, охраны окружающей среды и почтовой связи.