5 Հունիս 2009 - 17:19 AMT
Ընկերության առաջնությունը «Սունգուն» պղնձի հանքավայրում նախագծերի արագ իրագործումն է Արեւելյան Ատրպատական գավառում: Այդ մասին հայտարարել է Իրանի պղնձաձուլական արդյունաբերության ազգային ընկերության գլխավոր տնօրեն Մուհամմեդ Հադի Արդեբիլին:
Մոլիբդենային գործարանի եւ «Սունգուն» պղնձի հանքավայրի կոմբինատի շինարարության մեկնարկի արարողության ժամանակ Արդեբիլը նշել է, որ «Սունգուն» պղնձաձուլական կոմբինատի շինարարությունն Իրանի պղնձաձուլական արդյունաբերության կարեւորագույն նախագծերից է համարվում: «Կոմբինատի կառուցման ժամանակ կիրառվում են բարձր տեխնոլոգիաներ եւ օգտագործվում է համաշխարհային եւ եվրոպական փորձը: Շինարարությունն անցկացվում է եվրոպական եւ իրանական ընկերությունների մասնակցությամբ: Նախագծի իրագործումը պետք է ավարտվի 2012-ին»,- նշել է նա:
Արդեբիլին նաեւ նշել է, որ Հայաստանի հետ բանակցություններ են վարվում «Սունգուն» կոմբինատում հայկական պղնձի կոնցենտրատի վերամշակման մասին, եւ դրա հետ կապված նշել է, որ կոմբինատի շինարարության ավարտի հետ վերամշակվելու են կոնցենտրատներ, որոնք արդյունահանվում են «Սունգուն» հանքավայրում, ինչպես նաեւ բերվում են Հայաստանից, հաղորդում է Iran.ru-ն:

Приоритетом компании является скорейшая реализация проектов на медном месторождении «Сунгун» в провинции Восточный Адербайдаган. Об этом заявил генеральный директор Иранской национальной компании медеплавильной промышленности Мохаммед Хади Ардебили.
На церемонии начала строительства молибденового завода и обогатительного комбината на медном руднике «Сунгун» Ардебили отметил, что строительство медеплавильного комбината «Сунгун» относится к числу важнейших проектов медеплавильной промышленности Ирана. «При строительстве комбината применяются высокие технологии и используется передовой мировой и европейский опыт. Строительство ведется при участии европейской и нескольких иранских компаний. Реализация проекта должна завершится к 2012 году», -отметил он.
Ардебили также отметил, что проведены переговоры с Арменией о переработке армянских медных концентратов на комбинате «Сунгун», и в этой связи отметил, что с завершением строительства комбината здесь будут перерабатываться не только концентраты, произведенные на месторождении «Сунгун», но и доставленные из Армении, сообщает Iran.ru.