27 Օգոստոս 2025 - 10:35 AMT
Ամերիաբանկըհիփոթեքային վարկերի պորտֆելի ծավալով պահպանում է առաջատարի դիրքը Հայաստանի բանկային համակարգում՝ 22.6% շուկայի մասնաբաժնով (30.06.2025 թ․): 2025թ․ առաջին 6 ամսում բանկի հիփոթեքային վարկերի պորտֆելն աճել է 12.3 մլրդ դրամով` 30.06.2025-ի դրությամբ կազմելով ավելի քան 360 մլրդ դրամ:
Նշենք, որ Ամերիաբանկն առաջարկում է հիփոթեքային վարկերի լայն տեսականի՝ բնակելի և առևտրային գույքի գնման, վերանորոգման ու կառուցապատման վարկեր, վարկավորման արտոնյալ պայմաններ պետական ծրագրերի շրջանակում, ինչպես նաև հատուկ հիփոթեքային վարկ սփյուռքի մեր հայրենակիցների համար։ Բանկի նոր փուլային վարկավորման մեխանիզմը հնարավորություն է տալիս գույքի ձեռքբերման փուլերում նվազեցնել վարկային բեռը մինչև շենքի կառուցապատման ավարտը։
2025-ի առաջին կիսամյակում Ամերիաբանկի միջոցով գնված բնակարանների հիփոթեքային վարկերի 45%-ը տրամադրվել է օնլայն՝ MyHome.am հարթակի միջոցով։
MyHome հարթակն այս տարի համալրվել է մի շարք նոր գործիքներով, որոնք անշարժ գույքի հետ կապված գործարքները դարձնում են առավել հարմար և մատչելի։ Մասնավորապես, հարթակում հնարավոր է որոնել, գնել կամ վարձակալել անշարժ գույք ինչպես առաջնային, այնպես էլ՝ երկրորդային շուկայում։ Այս տարի ընդլայնվել է նաև ներկայացված գույքի աշխարհագրությունը՝ հաճախորդներին ընձեռելով արտերկրում գույք գնելու հնարավորություն։ Հարթակում գրանցված օգտատերերը նաև կարող են օգտվել մի շարք զեղչերից և հատուկ առաջարկներից տեխնիկայի, կահույքի, դիզայնի ու շինանյութի տասնյակ վաճառասրահներում։
Բացի այդ, հարթակում գործարկվել է՝
· Անձնական հայտարարությունների հրապարակման հնարավորություն, որի շնորհիվ ֆիզիկական անձ օգտատերերը, նույնականացվելով որպես Ամերիաբանկի հաճախորդ, կարող են ինքնուրույն տեղադրել անշարժ գույքի վաճառքի կամ վարձակալության հայտարարություններ։ Նախկինում այս հնարավորությունից կարող էին օգտվել միայն անշարժ գույքի գործակալությունները։
· Վերանորոգման հաշվիչ, որը հնարավորություն է տալիս պլանավորել վերանորոգման բյուջեն՝ ընտրելով անհրաժեշտ անվանակարգերը (պատեր, առաստաղ, հատակ և այլն), մուտքագրելով շինանյութի քանակն ու ստանալով հաշվարկ շուկայական մոտարկված միջին գներով։
· Գնահատական թողնելու հնարավորություն, որի շնորհիվ օգտատերերը կարող են գնահատել ներկայացված գույքը՝ ապահովելով թափանցիկ և հուսալի փորձառություն։

27 Август 2025 - 09:41 AMT
Америабанк сохраняет позиции лидера в банковской системе Армении по объему портфеля ипотечных кредитов, имея долю 22.6% (30.06.2025 г.). За первые 6 месяцев 2025 г. ипотечный портфель Америабанка вырос на 12.3 млрд драмов, по состоянию на 30.06.2025 г. превысив 360 млрд драмов.
Отметим, что Америабанк предлагает широкий спектр ипотечных кредитов: кредиты на приобретение, ремонт и строительство жилой и коммерческой недвижимости, льготные условия кредитования в рамках государственных программ, а также специальный ипотечный кредит для наших соотечественников из диаспоры. Применяемый банком новый механизм поэтапного кредитования позволяет снизить кредитную нагрузку на этапах приобретения недвижимости до завершения строительства здания.
Примечательно, что в первом полугодии 2025 г. 45% ипотечных кредитов на квартиры, приобретенные через Америабанк, было выдано онлайн на платформе MyHome.am.
В текущем году платформа MyHome пополнилась рядом новых инструментов, делающих транзакции с недвижимостью более удобными и доступными. В частности, платформа позволяет искать, покупать и арендовать недвижимость как на первичном, так и на вторичном рынке. В этом году также была расширена география представленной на платформе недвижимости, что дает покупателям возможность приобретать недвижимость за рубежом. Зарегистрированные на платформе пользователи также могут воспользоваться рядом скидок и специальных предложений в десятках магазинов техники, мебели, дизайна и строительных материалов.
Кроме того, на платформе запущены:
· Возможность публикации частных объявлений, благодаря которой пользователи-физические лица, идентифицированные как клиенты Америабанка, могут самостоятельно размещать объявления о продаже или аренде недвижимости. Ранее эта возможность была доступна только агентствам недвижимости.
· Калькулятор ремонта, позволяющий рассчитать бюджет ремонта, выбрав необходимые категории (стены, потолок, пол и т.д.), указав количество строительных материалов и получив расчет по ориентировочным среднерыночным ценам.
· Возможность оставить отзыв, благодаря которой пользователи могут оценить представленную недвижимость, тем самым обеспечивая прозрачный и надежный опыт пользования сайтом.