2 Սեպտեմբեր 2025 - 11:12 AMT
ՀՀ Ազգային ժողովում ներկայացվել է «Հայաստանի Հանրապետության և Ճապոնիայի միջև եկամուտների կրկնակի հարկումը բացառելու և հարկումից խուսափելն ու շրջանցելը կանխելու մասին» կոնվենցիան վավերացնելու նախագիծը։
Փաստաթուղթը ներկայացրել է ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանը Տնտեսական հարցերով մշտական հանձնաժողովում, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Գիտեք, որ Կառավարության ծրագրով հարկային քաղաքականության համար ամրագրված է մի կարևոր ուղղություն՝ ընդլայնել կրկնակի հարկումը բացառող համաձայնագրերի կիրառության աշխարհագրությունը։ Սա հատկապես կարևոր է այն երկրների հետ, որոնց հետ ակնկալվում է տնտեսական կապերի ամրապնդում և ներդրումների ներգրավում։ Այս շրջանակում է, որ նախաձեռնվել և 2024 թվականի դեկտեմբերի 26-ին ստորագրվել է Հայաստանի և Ճապոնիայի միջև եկամուտների կրկնակի հարկումը բացառող կոնվենցիան»,– նշել է Պողոսյանը։
Նրա խոսքով՝ նման փաստաթղթերը լուծում են երկու առանցքային խնդիր․ սահմանում են առավել բարենպաստ հարկային պայմաններ, քան ազգային օրենսդրությամբ նախատեսված է, ինչպես նաև ապահովում են կայուն և կանխատեսելի հարկային միջավայր՝ երկու երկրների բիզնեսների համար։
Մինչ օրս Հայաստանն առաջնորդվել է Ճապոնիայի և Խորհրդային Միության միջև գոյություն ունեցած համաձայնագրով, որն, իրավական պատճառներով, հայկական կողմը չի կիրառել։ Նոր նախաձեռնությամբ վերականգնվում է նմանատիպ փաստաթղթերի կիրառում Հայաստանում։
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության կողմից տրված եզրակացության համաձայն՝ կոնվենցիան խթանելու է ՀՀ և Ճապոնիայի տնտեսական հարաբերությունների, առևտրի և ներդրումների զարգացումը։ Բացի այդ, այն լրացնելու է 2018 թվականին ստորագրված ներդրումների խրախուսման և փոխադարձ պաշտպանության մասին համաձայնագիրը։

В Национальном собрании Армении представлен проект закона о ратификации «Конвенции между Республикой Армения и Японией об устранении двойного налогообложения в отношении налогов на доходы и предотвращении уклонения и обхода налогов».
Документ на заседании постоянной комиссии по экономическим вопросам представил заместитель министра финансов Арман Погосян, сообщает «Арменпресс».
По его словам, «в программе правительства в области налоговой политики зафиксировано важное направление — расширение географии применения соглашений об исключении двойного налогообложения. Это особенно важно с теми странами, с которыми ожидается укрепление экономических связей и привлечение инвестиций. В этом контексте 26 декабря 2024 года была подписана конвенция между Арменией и Японией».
Погосян отметил, что подобные документы решают две ключевые задачи: устанавливают более благоприятные налоговые условия, чем предусмотрено национальным законодательством, а также обеспечивают стабильную и предсказуемую налоговую среду для бизнеса обеих стран.
До настоящего времени Армения ориентировалась на соглашение между Японией и Советским Союзом, которое по юридическим причинам не применялось армянской стороной. Новая инициатива восстанавливает применение подобных документов в Армении.
Согласно заключению Министерства иностранных дел Армении, конвенция будет способствовать развитию экономических отношений, торговли и инвестиций между Арменией и Японией. Кроме того, она дополнит Соглашение о поощрении и взаимной защите инвестиций, подписанное в 2018 году.