Հայաստանի խոշորագույն բեռնափոխադրող ընկերությունը՝ «Սպայկան», պաշտոնապես հաստատել է, որ արդեն մի քանի օր է՝ ավելի քան 100 բեռնատար կանգնեցվել է Ռուսաստանի տարբեր քաղաքներում։ Ընկերության զարգացման գծով տնօրեն Կարեն Բաղդասարյանը նշել է, որ իրենց իրավաբանները գտնվում են Ռուսաստանում՝ պարզելու պատճառները, հայտնում է «Ազատությունը»։
«Մեզ պաշտոնապես չեն տեղեկացրել՝ ինչ խնդիր է, հարցը նրա մեջ է, որ մեքենաները կանգնեցրել են և որևէ հիմք չեն ասել, չգիտենք, էդ մեքենաները ուղղակի որտեղ որ էդ պահին գտնվել են, իրենք կանգնեցրել են», – նշել է Բաղդասարյանը։
Նրա խոսքով՝ սա առաջին դեպքն է 24 տարվա գործունեության ընթացքում։ Չնայած ռուս իրավապահները թույլ են տվել շուտ փչացող գյուղմթերքը տեղափոխել այլ մեքենաներով, հենց «Սպայկաի» բեռնատարների շարժը մնում է արգելափակված։
«Ռուսաստանի բոլոր քաղաքներում, որտեղ եղել են մեքենաները, մեկ-երկու օրվա մեջ բոլոր մեքենաները կանգնեցրել են ու ասել են՝ «մեքենաները չեն շարժվելու, եթե մեջը բեռ ունեք, բեռները կարող եք ուրիշ մեքենաների մեջ տեղափոխել և տանել հասցնել հասցեատիրոջը»: Ու վարորդները սպասում են հերթական հրահանգին և նաև օգնում են էդ մեքենաների միջի բեռները հասցեատերերին հասցնելու կազմակերպչական գործերում», – հավելել է Բաղդասարյանը։
Ռուսական պաշտոնական աղբյուրները և լրատվամիջոցները առայժմ լռում են այս հարցում։ Հայկական կառույցներն էլ դեռ չեն ներկայացրել հստակ տեղեկություն։ Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը հայտարարել է, որ «Սպայկայի» բեռները ստուգվել և բաց են թողնվել, իսկ ռուսական գործընկեր կառույցից որակի վերաբերյալ ահազանգ չի ստացվել։
Ընկերությունը դիմել է նաև ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությանը, սակայն վերջիններս դեռևս հավելյալ տեղեկություն չունեն։ Նախորդ շաբաթ ՊԵԿ-ը հրապարակել էր հայտարարություն՝ հորդորելով արտահանումները չձևակերպել ապօրինի պատվիրատուների անվամբ, սակայն պարզ չէ՝ արդյոք դա առնչվում է նաև «Սպայկա»-ին։
Միևնույն ժամանակ շրջանառվում են լուրեր, թե ընկերությունը ֆինանսական պարտավորություններ չի կատարել Ռուսաստանում։ Բաղդասարյանը դա կտրականապես հերքել է՝ նշելով, որ արտահանման բոլոր պայմանավորվածությունները կատարվում են ռուսական խոշոր ընկերությունների հետ։
Խնդիրը ծագել է անցած շաբաթվա վերջին։ Այժմ խաղողի, սալորի և այլ միրգ-բանջարեղենի մթերման ակտիվ շրջանն է, և ավելի քան 100 բեռնատարի կանգնեցումը լրջորեն խաթարում է ընկերության աշխատանքը։ «Սպայկայից» ասել են, որ այս պահին բավարար տեղեկատվություն չունեն՝ պարզելու՝ խնդիրը տեխնիկական, իրավական, թե քաղաքական բնույթ ունի։

Крупнейшая грузоперевозочная компания Армении, «Спайка», официально подтвердила, что более 100 её грузовиков были остановлены в разных городах России уже несколько дней назад. По словам директора по развитию компании Карена Багдасаряна, юристы фирмы находятся в России и пытаются выяснить причины, передаёт «Азатутюн».
«Нам официально не сообщили, в чём проблема. Машины просто остановили там, где они находились в тот момент, и не объяснили причины», — заявил Багдасарян.
Он отметил, что это первый подобный случай за 24 года деятельности компании. Несмотря на то что российские правоохранительные органы разрешили перегрузить скоропортящиеся сельхозпродукты в другие машины, движение самих грузовиков «Спайки» остаётся заблокированным.
«Во всех городах России, где находились наши машины, в течение одного-двух дней они были остановлены. Сказали: “Машины двигаться не будут. Если в них есть груз, перегрузите его в другие машины и доставьте получателю”. Водители ожидают новых указаний и помогают с организацией доставки», — добавил он.
Российские официальные источники и СМИ пока хранят молчание. Армянские ведомства также не представили чёткой информации. Служба по надзору за безопасностью пищевой продукции Армении заявила, что грузы «Спайки» были проверены и допущены к экспорту, а от российских коллег жалоб по качеству не поступало.
Компания обратилась в Министерство экономики Армении, однако там пока не располагают дополнительной информацией. На прошлой неделе Комитет госдоходов Армении опубликовал заявление, призвав не оформлять экспорт на имена нелегальных получателей, однако неизвестно, касается ли это «Спайки».
Тем временем появились слухи о якобы финансовых задолженностях компании в России, однако Багдасарян категорически опроверг эти заявления, подчеркнув, что все экспортные соглашения заключаются с крупными российскими компаниями.
Инцидент произошёл в конце прошлой недели. Сейчас — разгар сезона сбора и экспорта винограда, слив и других фруктов и овощей, поэтому остановка более 100 грузовиков серьёзно нарушает работу компании. В «Спайке» заявляют, что пока не располагают достаточной информацией, чтобы понять, носит ли проблема технический, юридический или политический характер.