Սեպտեմբերի 2-ին՝ ժամը 18:30-ից, Երևանի Ազատության հրապարակում տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության Անկախության օրվան նվիրված միասնության հանրահավաքը։
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումն» իրականացրել է մասնակիցների աերոնկարահանման միջոցով հաշվարկ՝ պարզելու միջոցառման իրական մասնակցության ծավալը։ Ըստ իրենց հրապարակած տվյալների՝ 19:31-ի դրությամբ Ազատության հրապարակում և դրա հարակից տարածքներում գտնվել է մոտավորապես 4200 մարդ։
Հաշվարկը կատարվել է մարդկանց անհատական հաշվարկի հիման վրա։
Հաշվարկի ճշգրտությունը ստուգելու համար ներկայացված է նաև մասնակիցների անհատականացնող կետերով տարբերակը, որը նույնպես հնարավոր է ներբեռնել։
1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ին Ստեփանակերտում տեղի ունեցավ պատգամավորների մարզային և Շահումյանի շրջանային խորհրդի համատեղ նստաշրջան, որի ժամանակ «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակման մասին» հռչակագիր ընդունվեց։ Նույն թվականի դեկտեմբերի 10-ին տեղի ունեցավ հանրաքվե, որը հաստատեց Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը։ Այդ օրը ԼՂՀ բնակչության 80%-ը մասնակցեց հանրաքվեին, որոնց 99%-ից ավելին քվեարկեց հօգուտ անկախության։

3 Сентябрь 2025 - 09:01 AMT
По данным организации «Союз информированных граждан» (СИГ), около 4200 человек приняли участие в митинге, который состоялся 2 сентября на ереванской площади Свободы. Подсчёт был произведён на основе аэросъёмки.
Митинг, посвящённый Дню независимости Республики Арцах, начался в 18:30.
СИГ провел подсчёт участников с воздуха, чтобы определить фактическое количество присутствующих. Согласно опубликованным данным, по состоянию на 19:31 на площади Свободы и прилегающих территориях находилось около 4200 человек.
Подсчёт выполнен на основе индивидуального учёта присутствующих. Также предоставлена версия с идентификационными точками участников, доступная для скачивания и проверки точности подсчёта.
2 сентября 1991 года в Степанакерте состоялось совместное заседание депутатов областного и Шаумяновского районного советов, на котором был принят Декларативный акт о провозглашении Республики Нагорный Карабах. 10 декабря того же года прошёл референдум, подтвердивший независимость: в нём приняли участие 80% населения, свыше 99% из которых проголосовали за независимость.