Հայաստանում ավտոմեքենայի առուվաճառքը հնարավոր է կազմակերպել ամբողջությամբ թվային հարթակում։ Կառավարության նիստի ժամանակ այդ մասին ասել է ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը։
Նախարարի խոսքով՝ արդեն ուժի մեջ է մտել տրանսպորտային միջոցի առուվաճառքի թվային ձևաչափով կազմակերպման նախաձեռնությունը, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Մեր քաղաքացիները, եթե բավարարում են նախատեսված պահանջներին, կարող են ամբողջովին թվային հարթությունում իրականացնել ավտոմեքենայի առուվաճառք։ Ուրախությամբ կարող եմ փաստել, որ արդեն նույնիսկ առաջին գործարքը իրականացվել է թվային հարթակում՝ մեկ օրվա ընթացքում, մինչդեռ նախկինում գործընթացը տևում էր մեկից մինչև երեք օր»։
Սարգսյանի խոսքով՝ նոր համակարգը հնարավորություն է տալիս գործարքն ավարտել րոպեների ընթացքում, առանց հաշվառման քննական ստորաբաժանում այցելելու։ Նա նաև ընդգծեց ֆինանսական առավելությունները․ «Եթե նախկինում քաղաքացիները պետք է վճարեին առուվաճառքի համար 5 հազար դրամ, տեխանձնագրի տրամադրման համար՝ 6 հազար դրամ, ինչպես նաև լրացուցիչ վճարներ՝ համարանիշի և մետաղի համար, ապա թվային հարթակում գործարք կատարելու դեպքում, պահպանելով նույն պետհամարանիշը, քաղաքացիները ազատվում են 12 հազար և 36 հազար դրամ պետական տուրքերից»։

4 Сентябрь 2025 - 12:18 AMT
Выступая на заседании правительства, Арпине Саргсян отметила, что инициатива по цифровому оформлению сделок уже вступила в силу, передаёт «Арменпресс».
«Наши граждане, при соблюдении требований, могут полностью онлайн оформить сделку купли-продажи автомобиля. Радостно отметить, что уже первая сделка была проведена через платформу всего за один день, тогда как раньше процесс занимал от одного до трёх дней», — сказала министр.
По её словам, новая система позволяет завершать сделки за считанные минуты, без визита в регистрационные подразделения.
Саргсян подчеркнула и финансовые преимущества: «Раньше граждане платили 5 тысяч драмов за договор, 6 тысяч — за техпаспорт, а также дополнительные сборы за номерные знаки и металл. При сделке через цифровую платформу, при сохранении прежнего номера, граждане освобождаются от госпошлин в размере 12 и 36 тысяч драмов».