Հայտնի ռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովի ծննդյան 100-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումների շրջանակում նկարահանված «Ես վրեժխնդիր կլինեմ սիրո միջոցով – Ս. Փարաջանով» վավերագրական ֆիլմը առաջին անգամ փառատոնային ձևաչափով ընդգրկվել է նաև ամերիկյան կինոհարթակներում։
Ֆիլմի ամերիկյան պրեմիերան տեղի է ունենալու սեպտեմբերի 14-ին՝ Նյու Ջերսիի միջազգային կինոփառատոնի շրջանակում, իսկ սեպտեմբերի 20-ին այն կներկայացվի Սիեթլի կինոփառատոնում՝ հատուկ ծրագրով, հայտնում է ԿԳՄՍՆ–ն։
Հայաստանի և Ֆրանսիայի համատեղ արտադրությամբ ստեղծված «Բումերանգ Մեդիա.ամ» ընկերության այս ֆիլմը իր համաշխարհային պրեմիերան ունեցել է Վենետիկի 81-րդ կինոփառատոնի շրջանակում, այնուհետև ցուցադրվել է մի շարք հեղինակավոր միջազգային կինոփառատոներում, այդ թվում՝ Բելգիայի Գենտում, Արգենտինայի Մար դել Պլատայում և այլուր։
«Ես վրեժխնդիր կլինեմ սիրո միջոցով-Ս. Փարաջանով» վավերագրական ստեղծագործությունը պատրաստվել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության, Հայաստանի կինոյի հիմնադրամի (նախկինում՝ Հայաստանի ազգային կինոկենտրոն), Ֆրանսիայի կինեմատոգրաֆիայի և շարժվող պատկերի ազգային կենտրոնի (CNC), ինչպես նաև ֆրանսիական Cine+ կազմակերպության աջակցությամբ։
Ֆիլմի պրոդյուսերներն են Անի Որսկանյանը («ԱՎԱ Ֆիլմս») և Զառա Ջյանը («Բումերանգ Մեդիա․ամ»), իսկ ֆրանսիական կողմից համապրոդյուսեր է հանդես եկել Ստեֆան Ժյուրդենը։
Փառատոնի կազմակերիչները, Զառա Ջյանի հետ համագործակցության արդյունքում, վեց ամիս տևած աշխատանքի ընթացքում մշակել են «ԿԻՆՈ ՀԱՅԱՍՏԱՆ. անցյալի և ներկայի եռյակ» (“Kino Armenia: Triad of Phast and Present”) խորագիրը կրող հատուկ ծրագիրը /https://tinyurl.com/3az5wct8/, որում ընդգրկված են երեք հայազգի ռեժիսորների ֆիլմեր՝ Սերգեյ Փարաջանովի «Նռան գույնը», Ատոմ Էգոյանի «Օրացույցը» և Զառա Ջյանի «Ես վրեժխնդիր կլինեմ սիրո միջոցով»։
Ծրագիրը նպատակ ունի մշակութային կամուրջ ձևավորել անցյալի և ներկայի միջև՝ միաժամանակ ընդգծելով հայկական կինոյի բազմաշերտությունն ու գեղարվեստական արտահայտչամիջոցների յուրահատկությունը։
Սիեթլում անցկացվող միջոցառումների շրջանակում, ֆիլմերի ցուցադրություններից բացի, նախատեսվել են նաև մի շարք ուղեկցող մշակութային նախաձեռնություններ՝ համերգներ հայ երաժիշտների մասնակցությամբ, հայկական արվեստին նվիրված ցուցահանդես, ինչպես նաև Սերգեյ Փարաջանովի ստեղծագործությանը վերաբերող թեմատիկ անկյուն։

4 Сентябрь 2025 - 14:59 AMT
Документальный фильм «Я отомщу через любовь – С. Параджанов», снятый в рамках юбилейных мероприятий к 100-летию со дня рождения выдающегося режиссёра Сергея Параджанова, впервые будет представлен на американских кинофестивалях.
Как сообщает Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении, американская премьера фильма состоится 14 сентября на Международном кинофестивале Нью-Джерси. Затем, 20 сентября, картина будет показана в рамках специальной программы на кинофестивале в Сиэтле.
Фильм, созданный армяно-французской компанией «Бумеранг Медиа.ам», ранее уже был представлен на 81-м Венецианском кинофестивале и демонстрировался на ряде авторитетных международных площадок, включая фестивали в Генте (Бельгия), Мар-дель-Плате (Аргентина) и других странах.
Работа была осуществлена при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта РА, Фонда кино Армении (ранее — Национальный киноцентр), Французского национального центра кинематографии и телевидения (CNC), а также французского телеканала Cine+.
Продюсерами выступили Ани Ворсканян («AVA Films») и Зара Джян («Бумеранг Медиа.ам»), со стороны Франции — сопродюсер Стефан Журден.
Организаторы фестиваля в сотрудничестве с Зарой Джян в течение шести месяцев разрабатывали специальную программу под названием «Кино Армения: триада прошлого и настоящего» (https://tinyurl.com/3az5wct8). В неё вошли три фильма армянских режиссёров: «Цвет граната» Сергея Параджанова, «Календарь» Атома Эгояна и «Я отомщу через любовь» Зары Джян.
Программа нацелена на формирование культурного моста между прошлым и настоящим, подчёркивая многослойность армянского кинематографа и его художественное своеобразие.
В рамках мероприятий в Сиэтле, помимо кинопоказов, запланированы концерты с участием армянских музыкантов, выставка армянского искусства и тематическая зона, посвящённая творчеству Параджанова.