8 Հունիս 2009 - 06:15 AMT
2009 թ. հունիսի 19-21-ը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտում կկայանա «BRIDGE ARTSAKH» տնտեսական համաժողովը: Համաժողովը կանցկացվի Արցախի նախագահի բարձր հովանու ներքո եւ Հանրապետության կառավարության աջակցությամբ: Համաժողովի գլխավոր թեման է` «Պետություն եւ բիզնես»` երկխոսությունից դեպի համագործակցություն:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին են հաղորդել համաժողովի կազմկոմիտեում, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության աշխատանքային հարթակներում կհավաքվեն Արցախից եւ Հայաստանից գործարարներ, նախարարներ եւ գործադիր մարմիններ, ինչպես նաեւ ներկայացուցիչներ սփյուռքից: Այստեղ հնարավոր կլինի քննարկել արդի խնդիրները, գտնել համագործակցության հնարավոր ուղիները, փոխանակել կարծիքները, ծանոթանալ տարածաշրջանի զարգացման հեռանկարների եւ ներդրումային քաղաքականության հնարավորությունների հետ, հաստատել նոր գործնական կապեր:
«BRIDGE ARTSAKH»-ի գլխավոր նպատակն է ` ծանոթանալ Հայաստանի եւ արտերկրի գործնական եւ քաղաքական շրջանակների եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության սոցիալ-տնտեսական պոտենցիալի հետ: Այդ իսկ պատճառով ֆորումն ունի խիտ գործնական գրաֆիկ, կազմված է սեկցիոն եւ ընդլայնված նիստերից, կլոր սեղաններից: ընդլայնված նիստի հիմնական զեկույցը կներկայացնի Արցախի Ներդրումային հիմնադրամը` ,Արցախի ներդրումային գրավչությունըե թեմայով:
Կլոր սեղանները կանցկացվեն հետեւյալ թեմաներով`Ժամանակակից բիզնես` խնդիրներ եւ հեռանկարներ, ֆինանսական գործիքներն ի օգուտ գործարարների, տրանսպորտային համակարգի զարգացումը, որպես արդյունավետ բիզնեսի նախապայման, շինարարական ոլորտի հնարավորությունները համաշխարհային ճգնաժամի պայմաններում, բիզնես-կրթությունը ժամանակակից տնտեսական պայմաններում, Արցախի ներգնա զբոսաշրջության հեռանկարները
Ֆորումի կազմակերպիչներն են Հայաստանի Արդյունաբերողների եւ գործարարների միությունը եւ ՄԱՍՏԵՐ” միջազգային ինտեգրման աջակցության կենտրոնը:

С 19-го по 21-е июня 2009 года в столице Нагорно-Карабахской Республики – Степанакерте состоится Экономический Форум «BRIDGE ARTSAKH». Форум пройдет под патронажем президента Арцаха и при поддержке правительства Республики. Главная тема форума: «Государство и бизнес: от диалога к партнерству».
Как сообщили PanARMENIAN.Net в Оргкомитет экономического форума «BRIDGE ARTSAKH», на рабочих площадках форума в НКР соберутся предприниматели, руководители министерств и официальных ведомств Арцаха и Армении, а также представители армянской диаспоры за рубежом. Здесь можно будет обсудить актуальные проблемы, обозначить пути дальнейшего сотрудничества, обменяться мнениями, познакомиться с перспективами развития региона, возможностями инвестиционной политики, наладить новые партнерские отношения.
Главная цель «BRIDGE ARTSAKH» – знакомство деловых и политических кругов Армении и зарубежья с социально-экономическим потенциалом Нагорно-Карабахской Республики, поэтому Форум имеет плотный деловой график, состоящий из секционных и пленарных заседаний, круглых столов. Основной доклад пленарного заседания: «Инвестиционная привлекательность Арцаха», будет представлен Арцахским Инвестиционным Фондом. Круглые столы пройдут по следующим темам: современный бизнес: проблемы и перспективы; финансовые инструменты в поддержку предпринимателям; развитие транспортной системы как условие эффективного предпринимательства; возможности строительного комплекса в период мирового кризиса; бизнес образование в современных экономических условиях; перспективы развития въездного туризма Арцаха.
Организаторы форума: Союз промышленников и предпринимателей РА и Центр содействия международной интеграции «Мастер».