10 Սեպտեմբեր 2025 - 08:33 AMT
Կառավարությունն ԱԺ քննարկմանն է ներկայացրել օրենսդրական մի փաթեթ, որն իր բովանդակությամբ շրջադարձային նշանակություն պետք է ունենաբարձրագույն կրթության և գիտության ոլորտների զարգացման համար։ Այդ մասին ԱԺ նիստում կառավարության ներկայացրած Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին և կից ներկայացված նախագծերի փաթեթը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունելու մասին հարցի քննարկման ժամանակ ասել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Հարակից զեկուցող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանն ասել է. «Արմատական, հեղափոխական, ինչպիսի բառ ուզում ենք, տեղին է օգտագործել, փոփոխություն է կատարվում, բարձրագույն կրթության և գիտության նոր դարաշրջան է բացվում»։
Նախարարի խոսքով՝ առաջադրված փոփոխություններն առաջարկում են ոչ միայն սկզբունքային, այլև կառուցվածքային բարեփոխումներ։
«Վստահ եմ՝ փաթեթի ընդունմամբ կկարողանանք ապահովել բոլորովին նոր պայմաններ բարձրագույն կրթության և գիտության զարգացման համար»,- ասել է Անդրեասյանը։

Кабинет министров представил в Национальное собрание законопроект, который, как заявили официальные лица, станет переломным моментом в развитии высшего образования и научной сферы. Пакет был одобрен во втором чтении и в полном объёме, сообщает «Panorama.am ».
Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян подчеркнула, что предлагаемые изменения затрагивают не только принципы, но и структурную основу системы.
«Уверена, что с принятием этого пакета мы сможем создать совершенно новые условия для развития высшего образования и науки», — заявила министр.
Докладчиком от фракции «Гражданский договор» выступил депутат Сисак Габриелян, который охарактеризовал инициативу как «радикальную и революционную».
«Как бы вы это ни назвали — радикально, революционно — всё будет уместно. Открывается новая эпоха для высшего образования и науки», — заявил он.