10 Սեպտեմբեր 2025 - 11:55 AMT
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը խորհրդարանում ներկայացրել է «Լեզվի մասին» օրենքում փոփոխությունների նախագիծը՝ նշելով, որ օտարալեզու ֆիլմերի հայերեն պարտադիր թարգմանությունըհնարավոր է ուժի մեջ մտնի ոչ թե 2030-ից, այլ արդեն 2026 թվականից։
Նախարարը հիշեցրեց, որ 2021 թվականին ընդունված «Կինեմատոգրաֆիայի մասին» օրենքում գործող փոփոխությունների համաձայն՝ այս պահանջը պետք է ուժի մեջ մտնի 2030 թվականից, սակայն նախարարությունն այդ ժամկետը չափազանց ուշ է համարում և մտադիր է օրենսդրական նոր փոփոխությունների նախագիծը շրջանառության մեջ դնել 2026 թվական տեղափոխելու համար, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Անդրեասյանի խոսքով՝ թարգմանության ձևաչափի ընտրությունը՝ ձայնային կրկնօրինակում կամ ենթագրեր, ինչպես նաև կիրառման հստակ ոլորտները՝ կինոթատրոններ կամ հեռուստատեսություն, կորոշվեն հետագա խորհրդակցություններից հետո։

10 Сентябрь 2025 - 13:11 AMT
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян представила в парламенте проект поправок в Закон о языке, отметив, что требование об обязательном переводе иностранных фильмов на армянский язык может вступить в силу уже в 2026 году, а не в 2030-м, сообщает «Sputnik Армения».
По словам министра, в принятом в 2021 году законе «О кинематографии» соответствующая норма предусматривала начало её применения только с 2030 года. Однако министерство считает этот срок чрезмерно поздним и намерено внести новые законодательные изменения для переноса даты на 2026 год.
Андреасян добавила, что вопрос о формате перевода — дубляж или субтитры, а также о сферах применения нормы, таких как кинотеатры или телевидение, будет решён позднее в ходе дополнительных консультаций.