ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը տեղեկացնում է, որ ռուսաստանյան «Ռոսսելխոզնադզոր» կառույցի հետ անցկացված համատեղ առցանց տեսահսկողության արդյունքում ևս 11 հայաստանյան ծաղիկ արտադրող ընկերություն (մոտ 10 հեկտար տարածքով ջերմոցներով) ստացել է ՌԴ արտահանման արտոնագիր։
Այսպիսով, արդեն 32 կազմակերպություն՝ ընդհանուր մոտ 95 հեկտար ծավալով, իրավունք ունի ծաղիկ արտահանել Ռուսաստան։
Նշվում է, որ առաջիկայում արտոնագրեր կտրամադրվեն նաև նոր արտադրողների։
Տեսչական մարմինը հիշեցնում է, որ ԵԱՏՄ մաքսային տարածքում կարանտինային բուսասանիտարական վերահսկողությունը պարտադիր է։ Համաձայն Մաքսային Միության հանձնաժողովի 2010 թվականի հունիսի 18-ի N 318 որոշման, Ռուսաստանի գործընկերները պարտավոր են մեկ աշխատանքային օրվա ընթացքում «Ռոսսելխոզնադզորին» տեղեկացնել բեռի նշանակման վայրում ժամանման մասին, որպեսզի հնարավոր լինի իրականացնել անհրաժեշտ հսկողություն։
Ավելի վաղ Ռուսաստանը կասկած էր հայտնել, թե ՌԴ են արտահանվում երրորդ երկրից Հայաստան ներմուծված ծաղիկներ, հարկերից խուսափելու համար արտահանում է իրականացվում մեկօրյա ընկերությունների միջոցով և վնասատու օրգանիզմների առկայություն։ Որոշ ծաղիկ արտադրողների համար ներմուծումը ՌԴ կասեցվել էր։

Как сообщает Инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов Армении, ещё 11 производителей цветов с теплицами на площади около 10 гектаров получили разрешение на экспорт в Россию по итогам совместного онлайн-контроля с российским «Россельхознадзором».
Таким образом, общее число компаний достигло 32, а площадь теплиц составила почти 95 гектаров.
Ведомство уточнило, что в скором времени лицензии будут предоставлены и новым производителям.
Также напомнили, что в рамках ЕАЭС действует обязательный карантинный фитосанитарный контроль. Согласно решению Комиссии Таможенного союза № 318 от 18 июня 2010 года, российские партнёры обязаны в течение одного рабочего дня уведомить «Россельхознадзор» о прибытии груза в пункт назначения для проведения проверки.
Ранее Россия выражала сомнения, что под видом армянских цветов в страну экспортируются партии, ввезённые из третьих стран через фирмы-однодневки, чтобы избежать налогов, а также указывала на наличие вредных организмов. В ряде случаев поставки отдельных производителей были приостановлены.