Հայաստանում գործող մոտ մեկ տասնյակ հասարակական կազմակերպություններ բաց նամակով դիմել են Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկին (ՎԶԵԲ), հայտնելով իրենց խոր մտահոգությունը Ամուլսարի հանքի նախագծի ֆինանսավորման վերաբերյալ։
ՀԿ-ները հիշեցրել են, որ ՎԶԵԲ-ը որդեգրել է բնապահպանական և սոցիալական պատասխանատվության սկզբունքներ, որոնք ենթադրում են ներդրումների բացասական ազդեցության բացառում մարդկանց, բնության և համայնքների նկատմամբ։ Սակայն Հայաստանի առկա իրավիճակը հակասել է այդ հանձնառություններին, քանի որ Ամուլսարի հանքի ֆինանսավորումը կատարվում է «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի միջոցով, որի բաժնետերերից է ՎԶԵԲ-ը։
Հասարակական կազմակերպությունների պնդմամբ՝ այդ կապը ՎԶԵԲ-ին անմիջականորեն պատասխանատու է դարձնում նախագծի սոցիալական ու բնապահպանական հետևանքների համար։
Նրանք ընդգծել են, որ հանքարդյունաբերական ծրագիրը՝
- զուրկ է լիարժեք բնապահպանական և սոցիալական գնահատումից,
- սպառնում է կենսաբազմազանությանը և տեղական համայնքների անվտանգությանը,
- հակասում է Հայաստանի կառավարության դեմ Եվրոպական դատարանի արձանագրած խախտումներին, ինչպես նաև Բեռնի կոնվենցիայի պահանջներին։
ՀԿ-ները ՎԶԵԲ-ին հղած իրենց կոչում պահանջել են՝
- իրականացնել անկախ և հրապարակային ռիսկերի վերլուծություն՝ ընդգրկելով բնապահպանական, սոցիալական, ֆինանսական և հեղինակային ասպեկտները,
- ապահովել, որ Հայաստանի բանկային համակարգում իր ֆինանսական ներգրավվածությունը չուղղվի Ամուլսարի հանքի շահագործմանն աջակցելուն,
- իսկ եթե «Ամերիաբանկը» շարունակի մասնակցությունը ծրագրին, ապա դադարեցնել համագործակցությունը տվյալ ֆինանսական հաստատության հետ։
Կազմակերպությունները մատնանշել են նաև, որ հանքի շուրջ ընթացող զարգացումները լրջորեն սպառնում են ոչ միայն շրջակա միջավայրին և համայնքների բարեկեցությանը, այլև խաթարում են ՎԶԵԲ-ի հեղինակությունը՝ որպես պատասխանատու ներդրող կառույց։
COP17-ի համաժողովից առաջ ՀԿ-ները բաց նամակ են հղել նաև ՀՀ նախագահին, կառավարությանը և Ազգային ժողովին՝ արտահայտելով անհանգստություն՝ Հայաստանի հակասական բնապահպանական քաղաքականության կապակցությամբ։
Բաց նամակին միացած կազմակերպությունների թվում են՝ «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն», «Կանաչ Հայաստան», «ԷկոԼուր» տեղեկատվական ՀԿ, «Համայնքային համախմբման ևև աջակցության կենտրոն», «Հայաստանի անտառներ» ՀԿ, Հայկական բնապահպանական ճակատ, «Մարդու իրավունքների հետազոտությունների կենտրոն», Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ, Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբ, «Փինք» իրավապաշտպան կազմակերպություն, «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» և «Հայ առաջադեմ երիտասարդություն» ՀԿ-ներ, ինչպես նաև Իրավունքի զարգացման և պաշտպանության հիմնադրամը։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության անդամ Գնել Սանոսյանը հայտնել է, որ օրեր առաջ նշանակվել է կառավարության ներկայացուցիչը «Լիդիան Արմենիա» ընկերությունում։
2023 թ. հունիսի 6–ին «Լիդիան Արմենիա» և «Ըլայդ Գոլդ Քորփ» ընկերությունների ղեկավարները ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի հետ հանդիպմանն ասել են, որ պատրաստվում են համատեղ իրականացնել Ամուլսարի ծրագիրը։ Քննարկվել են Ամուլսարի հանքավայրի շինարարության վերսկսման ժամկետների, շահագործման մեկնարկի ակնկալվող ժամկետների, ներդրումային ծրագրի ֆինանսավորման ընթացքի և պետություն-ընկերություն համագործակցության հետ կապված հարցեր:
Ամուլսարը ոսկու երկրորդ խոշոր հանքավայրն է Հայաստանում: Գտնվում է ՀՀ Վայոց Ձորի և Սյունիքի մարզերի սահմանագլխին, Զանգեզուրի լեռնաշղթայի հյուսիս, հյուսիսարևմտյան ճյուղավորումների ջրբաժանային մասում, 2500-2988 մ բացարձակ բարձրությունների վրա: Այն ղեկավարում է «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ն, որը միջազգային «Lydian international» ընկերության դուստր ձեռնարկությունն է: Տևական ժամանակ է` հանքավայրը չի գործում։ Լիբանանյան «Էլարդ» ընկերությունն Ամուլսարի հանքի շահագործման ընթացքում իրականացրել էր շրջակա միջավայրի ռիսկերի գնահատում:

11 Сентябрь 2025 - 08:25 AMT
Около десяти общественных организаций Армении направили открытое письмо Европейскому банку реконструкции и развития (ЕБРР), выразив серьёзную обеспокоенность по поводу финансирования проекта Амулсарского месторождения золота.
Они напомнили, что ЕБРР официально придерживается принципов экологической и социальной ответственности, предполагающих недопустимость инвестиций, оказывающих негативное воздействие на людей, природу и общины. Однако, по их словам, финансирование Амулсара осуществляется через «Америабанк», акционером которого является ЕБРР, что вступает в противоречие с этими обязательствами.
НПО утверждают, что такая связь делает ЕБРР непосредственно ответственным за социальные и экологические последствия проекта. Они отметили, что программа:
• не имеет полноценной экологической и социальной оценки,
• угрожает биоразнообразию и безопасности местных жителей,
• противоречит нарушениям, зафиксированным Европейским судом по правам человека в отношении правительства Армении, а также требованиям Бернской конвенции.
В письме к ЕБРР организации потребовали:
• провести независимый и публичный анализ рисков, включающий экологические, социальные, финансовые и репутационные аспекты,
• гарантировать, что участие ЕБРР в банковской системе Армении не будет направлено на поддержку эксплуатации Амулсара,
• прекратить сотрудничество с «Америабанком», если тот продолжит участие в проекте.
НПО подчеркнули, что развитие ситуации вокруг Амулсара угрожает не только окружающей среде и благополучию местных общин, но и репутации самого ЕБРР как ответственного инвестора.
Перед конференцией COP17 они также направили открытые письма президенту Армении, правительству и парламенту, выразив обеспокоенность противоречивой экологической политикой страны.
Среди подписавших обращение организации: «Антикоррупционный центр Transparency International», «Зеленая Армения», информационная НПО «ЭкоЛур», Центр консолидации и поддержки общин, НПО «Леса Армении», Армянский экологический фронт, Центр исследований прав человека, Ванадзорский офис Хельсинкской гражданской ассамблеи, Клуб журналистов «Аспарез», правозащитная организация Pink, «Защита прав без границ», НПО «Прогрессивная молодежь Армении», а также Фонд развития и защиты права.
Ранее стало известно, что член правления партии «Гражданский договор» Гнел Саносян был назначен представителем правительства в компании «Лидиaн Армения».
6 июня 2023 года руководители «Лидиaн Армения» и Allied Gold Corp на встрече с вице-премьером Армении Мгером Григоряном заявили о намерении совместно реализовать проект Амулсар. Обсуждались сроки возобновления строительства, ожидаемый старт эксплуатации, ход финансирования инвестпрограммы и вопросы сотрудничества государства и компании. Амулсар — второе по величине месторождение золота в Армении, расположенное на высоте 2500–2988 метров на границе Вайоцдзорской и Сюникской областей, в северо-западной части Зангезурского хребта. Управляется ЗАО «Лидиaн Армения», дочерней компанией международной Lydian International. Месторождение длительное время не работает. Ранее ливанская компания ELARD провела оценку экологических рисков его эксплуатации.