11 Սեպտեմբեր 2025 - 11:53 AMT
Կառավարությունը հավանություն է տվել Ենթակառուցվածքային ներդրումների ասիական բանկին ՀՀ բաժանորդագրության գործիքին:
Հիմնավորման համաձայն՝ ԵՆԱԲ հիմնադրվել է 2015 թ. Չինաստանի կողմից: Այն բազմակողմ զարգացման բանկ է, որի նպատակն է նպաստել Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում կայուն տնտեսական զարգացմանը, ստեղծել բարեկեցություն՝ բարելավելով ենթակառուցվածքները միջազգային բազմակողմ և երկկողմ զարգացման կառույցների հետ սերտ համագործակցությամբ: Բանկին անդամակցում են 106 հաստատված անդամ երկրներ, հիմնադիր 57 անդամ երկրներ:
ԵՆԱԲ-ի հիմնական տեսլականը կանաչ ենթակառուցվածքների ստեղծումն է՝ հիմնված նոր տեխնոլոգիաների, ժամանակակից մարտահրավերներին արձագանքելու և կայունություն ապահովելու վրա։
Բանկին բաժանորդագրումը կարևորվում է հայ-չինական քաղաքական երկխոսությանը նոր խթան հաղորդելու տեսանկյունից: Միաժամանակ, Չինաստանի ֆինանսավորմամբ ներդրումների ներգրավմամբ կարող են ստեղծվել հնարավորություններ Հայաստանի տրանսպորտային ենթակառուցվածքների արդիականացման համար:
ԵՆԱԲ միանալը ՀՀ հնարավորություն է ընձեռում մասնակցելու տարածաշրջանային խոշոր ներդրումային ծրագրերին՝ միաժամանակ համագործակցելով զարգացման բազմակողմ և երկկողմ այլ հաստատությունների հետ:
Նշվել է, որ անդամակցումը նպատակահարմար է նաև վարկային միջոցների աղբյուրների դիվերսիֆիկացման տեսանկյունից:

11 Сентябрь 2025 - 14:13 AMT
Правительство Армении одобрило инструмент подписки страны на участие в Азиатском банке инфраструктурных инвестиций (АБИИ), отметив значимость для модернизации инфраструктуры и развития сотрудничества с Китаем.
Как указано в обосновании, АБИИ был создан Китаем в 2015 году как многосторонний банк развития с целью содействия устойчивому экономическому росту в Азиатско-Тихоокеанском регионе. Банк насчитывает 106 утвержденных членов, включая 57 стран-учредителей.
Основное видение АБИИ — это создание «зеленой» инфраструктуры, использование новых технологий, реагирование на современные вызовы и обеспечение устойчивости.
Присоединение Армении к банку рассматривается как шаг, способный придать новый импульс армяно-китайскому политическому диалогу, а также привлечь инвестиции Китая в транспортную инфраструктуру страны.
Членство в АБИИ позволит Армении участвовать в крупных региональных инвестиционных проектах и взаимодействовать с другими многосторонними и двусторонними институтами развития. Правительство подчеркнуло, что это также способствует диверсификации источников кредитных средств.