Կառավարության որոշմամբ կապահովվի անհուսալի վարկեր ունեցող անձանց տնտեսական ակտիվության խթանման միջոցառման շարունակականությունը 2025 թ. օգոստոս, սեպտեմբեր և հոկտեմբեր ամիսների համար:
Ինչպես նշել է Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը, սեպտեմբերի 9-ի դրությամբ ծրագրի շահառու է դարձել 5715 անձ, որոնցից 789-ի վարկերն արդեն ամբողջությամբ մարվել են:
«Վերլուծությամբ պարզվել է, որ շահառուներից 1532-ը կամ 27 տոկոսը միջոցառմանը նախորդող ամիսներին չեն ունեցել ֆորմալ զբաղվածություն, այսինքն՝ նոր են աշխատանք ձեռք բերել: Հատկանշական է, որ 1 շահառուի միջին ամսական աշխատավարձը կազմել է մոտ 201,000 դրամ՝ համախառն աշխատավարձի մասին է խոսքը, այնինչ միջոցառման մեկնարկից առաջ ֆորմալ զբաղված պոտենցիալ շահառուների միջին ամսական աշխատավարձը մոտ 145 հազար դրամ էր, այսինքն՝ դիտվել է աճ միջին թվի համեմատությամբ 56 հազար դրամ կամ 37 տոկոսի շրջանակներում: Սա էլ կարող է ենթադրել ստվերից դուրս գալու մասին:
Այն մարդիկ, որոնք ունեին աշխատավարձ, նրանց աշխատավարձը բարձրացել է: Ամբողջությամբ վարկը մարած 789 շահառուների վարկերի մարման համար արդեն հատկացվել է 156 մլն դրամ»,- ասել է Թորոսյանը:
Ըստ նախարարի՝ այսօր ծրագիրը շարունակելու պահանջ կա: 540 շահառու դուրս է մնացել ծրագրից, քանի որ չի բավարարել ընթացիկ պահանջները մինիմալ աշխատավարձի մասով: Այս պահի դրությամբ ծրագրից ակտիվ օգտվում է 4381 շահառու:
«Մենք փաստացի արդեն՝ այս որոշումը ներառյալ, մոտ 1 մլրդ դրամ ենք հատկացնում ծրագրին: Հատկանշական է այն, որ նախորդող 6 ամիսներին ծախսվել է 500 մլն դրամ, և այս 3 ամիսներին՝ կրկին 525 մլն դրամ, այսինքն՝ նաև աճի տեմպ ենք տեսնում»,-նշել է Թորոսյանը:
Սակայն, ըստ նախարարի, հաշվի առնելով, որ շահառուների թիվը 218 հազար անձ էր, չեն կարող ասել, որ ծրագիրը հասել է իր նպատակներին։
«Առիթն օգտագործելով, պետք է խնդրեմ նաև մեր գործընկերների աջակցությունը բանկային սեկտորից, որովհետև այս քաղաքացիների անհատական տվյալները մենք չունենք: Մենք միայն ունենք հանրային ծառայության համարանիշները, և չենք կարող պրոակտիվ կերպով յուրաքանչյուրին տեղեկացնել ծրագրի մանրամասների մասին: Միայն հանրային իրազեկման միջոցով կարող ենք անել, ինչն արել ենք և կակտիվացնենք: Բայց եթե բանկերը պրոակտիվ կերպով, ճանաչելով իրենց հաճախորդներին, որոնք իրենց մոտ ունեցել են վարկեր կամ հիմա էլ ունեն հաշիվներ, մոտենան նրանց թե՛ էլեկտրոնային հաղորդակցության միջոցներով, թե՛ զանգով, թե՛ հրավերով, մենք կկարողանանք ակտիվացնել այս միջոցառումը»:
Նախարարն ընդգծել է՝ ծրագիրը կարևոր է շահառուների վարկային պատմությունը մաքրելու, նրանց ավելի վարկունակ դարձնելու, ինչպես նաև ֆորմալ զբաղվածությամբ ապահովելու տեսանկյունից:
Արձագանքելով՝ Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Հովհաննես Խաչատրյանը նշել է, որ ծրագրին շահառուների մասնակցության պասիվությունը հասկանալու համար ավելի խորքային վերլուծություն է անհրաժեշտ:
Թորոսյանը հիշեցրել է՝ ծրագրի մեկնարկին պոտենցիալ շահառու էր 43,600 քաղաքացի, որոնք ունեն ֆորմալ զբաղվածություն։
«Այսինքն՝ մարդիկ, որ աշխատում են և կարող են դառնալ ծրագրի շահառու, և եթե դիմեն ծրագրին, ապա նրանց եկամտահարկը կարող է փակել անհուսալի վարկը, նույնիսկ նրանք չեն դիմում»,–ասել է նա։

11 Сентябрь 2025 - 14:28 AMT
Правительство Армении продлило реализацию программы стимулирования экономической активности граждан с безнадежными кредитами на август, сентябрь и октябрь 2025 года.
Как сообщил министр труда и социальных вопросов Арсен Торосян, по состоянию на 9 сентября 5715 человек стали участниками программы, из них кредиты 789 участников уже полностью погашены.
«Анализ показал, что 1532 участника, или 27%, не имели формальной занятости в месяцы, предшествующие участию в программе, то есть они только недавно трудоустроились. Примечательно, что средняя ежемесячная брутто-заработная плата одного участника составила около 201 000 драмов, в то время как до запуска программы у потенциальных участников со стабильной занятостью эта сумма составляла около 145 000 драмов. Таким образом, наблюдается рост на 56 000 драмов, или 37%, что может свидетельствовать о выходе из теневой занятости.
У тех, кто уже имел работу, зарплата также выросла. Для погашения кредитов 789 участников, закрывших задолженности полностью, было выделено 156 млн драмов», — отметил министр.
По его словам, необходимость продолжения программы сохраняется. В то же время 540 участников были исключены из программы из-за несоответствия требованиям по минимальной заработной плате. В настоящее время в программе активно участвуют 4381 человек.
«С учетом этого решения, мы в общей сложности направим на реализацию программы около 1 млрд драмов. За предыдущие шесть месяцев было израсходовано 500 млн драмов, а за текущие три месяца — еще 525 млн драмов. Это говорит о росте объемов», — добавил Торосян.
Тем не менее, министр признал, что программа не достигла поставленных целей, поскольку изначально предполагалось охватить 218 тысяч человек.
«Пользуясь случаем, обращаюсь к нашим партнерам в банковском секторе с просьбой о сотрудничестве, поскольку мы не располагаем персональными данными граждан. У нас есть только номера общественного обслуживания, и мы не можем проактивно информировать каждого о деталях программы. Мы можем действовать только через публичное информирование, чем и занимаемся, и будем активизировать усилия. Но если банки будут самостоятельно связываться со своими клиентами, у которых ранее были кредиты или есть банковские счета, по телефону, через электронную почту или приглашения, это значительно поможет активизировать участие», — сказал министр.
Он подчеркнул, что программа важна с точки зрения очистки кредитной истории, повышения кредитоспособности и обеспечения формальной занятости граждан.
В свою очередь, заместитель председателя Центрального банка Ованнес Хачатрян отметил, что для понимания низкой активности участия необходим более глубокий анализ.
Торосян напомнил, что на старте программы было выявлено 43 600 потенциальных участников с формальной занятостью.
«То есть даже те, кто работает и может участвовать в программе, использовав подоходный налог для погашения долгов, не подают заявку», — добавил он.