Հայաստանը սկսել է հարկային տեղեկատվության փոխանակման գործընթաց 47 պետության հետ։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է ՊԵԿ միջազգային հարկման վարչության ֆինանսական հաշիվների փոխանակման և համապատասխանության բաժնի պետ Աննա Թորոսյանը:
Նա նշել է, որ միասնական հաշվետվողական ստանդարտի ներդրումը գտնվում է ավարտական փուլում, գրում է Sputnik Արմենիան։
«ՀՀ ՊԵԿ-ը հավաքագրելու է առևտրային բանկերում և ներդրումային ընկերություններում ոչ ռեզիդենտների մասին տեղեկությունները, մշակելու և փոխանցելու է օտարերկրյա գործընկեր հարկային մարմիններին։ Օրինակ՝ ֆրանսիացու մասին տեղեկատվությունը փոխանցվելու է Ֆրանսիային, Գերմանիայի քաղաքացու մասինը՝ Գերմանիային և այլն, այսինքն՝ ռեզիդենտ երկրին։ Հայաստանյան քաղաքացիների վերաբերյալ որևէ տեղեկատվություն այլ երկրի չի փոխանցվելու, միայն փոխադարձության սկզբունքով, այսինքն՝ այդ երկներն էլ ՀՀ քաղաքացիները կփոխանցեն», – ասել է Թորոսյանը։
Նրա խոսքով, այս համակարգը միտված է հարկային դաշտի թափանցիկության բարձրացմանը, չվճարված հարկերի մուտքագրմանը, արդար հարկային միջավայրի ձևավորմանը և խուսափումներն ու չարաշահումները նվազեցնելուն։
Աննա Թորոսյանը հավելել է նաև, որ եթե որևէ անձ ունի երկքաղաքացիություն, ապա կարևորվում է, թե որ երկրի հարկային ռեզիդենտ է, քանի որ տվյալներն ուղարկվելու են միայն այդ պետությանը։
«Եթե անձը երկքաղաքացի է, ապա կարևոր է, թե որ երկրի հարկային ռեզիդենտ է, այսինքն՝ տվյալն այդ երկրին է միայն տրվում», – նշել է Թորոսյանը։
Բաժնի ավագ տեսուչ Լիա Ղուկասյանը հավելել է, որ ֆիզիկական անձանց եկամուտների չափի նկատմամբ սահմանափակում չկա, սակայն իրավաբանական անձանց դեպքում որոշ չափորոշիչներ կան։
«Իրավաբանական անձանց գործող հաշիվների դեպքում, եթե տարվա վերջին մնացորդը 250 հազար դոլարից ցածր է, ապա այդ տեղեկությունը չի փոխանակվում», – ընդգծել է Ղուկասյանը։
ՊԵԿ ներկայացուցիչները տեղեկացրել են նաև, որ ավելի քան 120 պետություն արդեն իսկ կիրառում է միասնական հաշվետվողական ստանդարտը։ Հայաստանը սկզբնական փուլում միանալու է 47 երկրի հետ փոխադարձ տեղեկատվության փոխանակման գործընթացին՝ հիմնվելով Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության գլոբալ ֆորումի կողմից մշակված համաձայնագրի վրա, որը ՀՀ-ն վավերացրել է 2023 թվականին։

Армения начала процесс обмена налоговой информацией с 47 государствами, заявила начальник отдела обмена финансовыми счетами и соответствия Управления международного налогообложения ГКД Анна Торосян, передает Sputnik Армения.
По её словам, в рамках Единого стандарта отчетности (CRS) ГКД будет собирать сведения из коммерческих банков и инвестиционных компаний о нерезидентах, обрабатывать их и передавать в налоговые органы соответствующих стран. «Например, данные о гражданине Франции будут направлены во Францию, о гражданине Германии — в Германию. Информация о гражданах Армении будет передаваться только на принципе взаимности, то есть эти страны тоже должны будут передать данные об армянских резидентах», — пояснила Торосян.
Система направлена на повышение прозрачности, взыскание неуплаченных налогов, формирование справедливой налоговой среды и сокращение уклонений и злоупотреблений.
Торосян добавила, что при наличии двойного гражданства важным является налоговое резидентство: данные будут передаваться исключительно той стране, где человек зарегистрирован как налоговый резидент.
Старший инспектор Лия Гукасян уточнила, что для физических лиц лимитов по доходу нет, однако для юридических лиц действуют ограничения. «По действующим счетам компаний, если остаток на конец года ниже 250 тысяч долларов, такая информация обмену не подлежит», — сказала она.
В ГКД сообщили, что более 120 стран уже применяют стандарт CRS. На первом этапе Армения будет обмениваться данными с 47 странами в соответствии с соглашением Глобального форума ОЭСР, ратифицированным в 2023 году.