Հայաստանի պատմության թանգարանը սեպտեմբերի 21-ին, Հայաստանի անկախության տոնին, առաջին անգամ կբացի բացառիկ ցուցահանդես, որտեղ կներկայացվեն Լուվրի թանգարանի հավաքածուից բերված 16 ուշագրավ արևելաքրիստոնեական գլուխգործոց։ Դրանք կցուցադրվեն երկխոսության ձևաչափով՝ Հայաստանի պատմության թանգարանի ընտրանիի հետ։
Ցուցադրության համադրողներն են Դավիթ Պողոսյանը, Նժդեհ Երանյանը, Սոնա Հովսեփյանը, Մաքսիմիլիեն Դյուրանը և Կամիլ Շենեն, հայտնում է Արմենպրեսը։
Ցուցանմուշներն ընդգրկում են լայն աշխարհագրություն՝ Բուլղարիայից մինչև Եգիպտոս, Կրետեից մինչև Սիրիա։ Ժամանակային ընդգրկումը սկսվում է 4-րդ դարից և հասնում մինչև 19-րդ դար։ Ներկայացվելու են ապակու և փայտարվեստի նմուշներ, խաչքարեր ու ճարտարապետական բեկորներ, ոսկերչական աշխատանքներ, եկեղեցական հանդերձանքներ, վարագույրներ, սպասք և սրբապատկերներ։
Լուվրից բերված բացառիկ գործերից են՝ Հովնան մարգարեի պատկերով գործվածքը (4-5-րդ դդ., Եգիպտոս), խաչի ու ձկան քանդակը (5-7-րդ դդ., Եգիպտոս), մասանց պահարանը (5-րդ դ., Իտալիա), Գանեի սկիհը (6-7-րդ դդ., Բյուզանդական կայսրություն), արծաթյա դրվագազարդ ապարանջան (12-13-րդ դդ., Բյուզանդական կայսրություն), Աստվածամոր սրբապատկերը (15-րդ դ., Կրետե) և խաչելության տեսարանով սրբապատկերը (19-րդ դ., Երուսաղեմ)։
Դրանք համադրվելու են Հայաստանի պատմության թանգարանում պահվող արժեքավոր նմուշների հետ, այդ թվում՝ Դվինի թևավոր խաչ (7-րդ դ.), Սևանի Սուրբ Առաքելոց եկեղեցու փայտե խոյակներ (9-րդ դ.), փորագրություններով դուռ (15-րդ դ.), Անիի բուրվառներից մեկը (13-րդ դ.), Բաղեշի Սուրբ Հովհաննես վանքի խորանախաչ (1770 թ.), Գավառի Սուրբ Հովհաննես եկեղեցու վարագույր (19-րդ դ.)։ Առանձնահատուկ կցուցադրվի նաև Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից բերված Սուրբ Բարդուղիմեոս առաքյալի մասունքարանը։
Ցուցահանդեսի նպատակը Հայաստանի և քրիստոնյա Արևելքի բազմադարյա ժառանգության ամբողջական պատկերը ներկայացնելն է։ Այն ընդգծում է արևելաքրիստոնեական աշխարհում կատարողական տեխնիկաների, պատկերագրության և մոտիվների փոխանակման դերը, ինչպես նաև կապերը Հռոմեական կայսրության և իսլամական աշխարհի հետ։
Նախագիծը բացում է Հայաստանի պատմության թանգարանի և Լուվրի միջև նոր համագործակցության ձևաչափ, որը հիմնված է երկու կողմերի միջև նախորդ տարի կնքված հուշագրի վրա։ Ցուցահանդեսի բացումն անկախության տոնին ունի խորհրդանշական նշանակություն՝ ի հիշեցում Հայաստանի՝ որպես առաջին քրիստոնյա պետության պատմական առաքելության։

18 Сентябрь 2025 - 12:06 AMT
В Музее истории Армении впервые представят 16 выдающихся восточнохристианских экспонатов из коллекции Лувра. Выставка откроется 21 сентября, в День независимости Армении.
Как сообщает «Арменпресс», предметы будут экспонироваться в диалоге с уникальными артефактами из собрания музея в Ереване. Кураторами проекта выступили Давид Погосян, Нжде Ерян, Сона Овсепян, Максимильен Дюран и Камиль Шенен.
Экспонаты охватывают обширную географию — от Болгарии до Египта, от Крита до Сирии — и датируются IV–XIX веками. Будут представлены образцы стеклоделия и резьбы по дереву, хачкары и архитектурные фрагменты, ювелирные изделия, церковные облачения, завесы, утварь и иконы.
Среди редких предметов Лувра: ткань с изображением пророка Ионы (IV–V вв., Египет), скульптура креста и рыбы (V–VII вв., Египет), реликварий (V в., Италия), ковчег Гане (VI–VII вв., Византийская империя), серебряный браслет с рельефами (XII–XIII вв., Византия), икона Богоматери (XV в., Крит), икона с изображением Распятия (XIX в., Иерусалим).
Им будут сопоставлены ценности из фондов музея: крылатый крест из Двина (VII в.), деревянные капители церкви Святых Апостолов в Севане (IX в.), резная дверь (XV в.), один из кадильниц Ани (XIII в.), алтарный крест монастыря Сурб Ованнес в Багеше (1770 г.), завеса из гаварской церкви Сурб Ованнес (XIX в.). Особое место займет реликварий апостола Варфоломея из Эчмиадзина.
Цель выставки — показать целостную картину многовекового наследия Армении и христианского Востока, подчеркнуть обмен художественными техниками, иконографией и мотивами, а также связи с Римской империей и исламским миром.
Проект реализуется в рамках меморандума о сотрудничестве, подписанного в прошлом году между Музеем истории Армении и Лувром. Символично, что открытие состоится в День независимости, напоминая о миссии Армении как первой христианской страны.
Выставка продлится до 21 марта 2026 года при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении.