Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության փոխնախարար Ռուբեն Սիմոնյանը «State&Tech bridge» միջոցառման ժամանակ հայտարարել է, որ ՀՀ–ն արդեն իր տեղն ունի կիսահաղորդչային մատակարարման գլոբալ շղթայում։ Նա նշել է, որ մեր երկիրը չի կարող ապահովել մեծածավալ արտադրություն, բայց ունի նշանակալի դեր նախագծման, հավաքման և վերջնական արտադրանքի ձևավորման փուլերում։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի նպատակն է միջազգային հուշագրերով ամրագրել իր կայուն դիրքը և հետագայում առավել ամրապնդել այն։ Նա նաև կարևորել է արհեստական բանականության դերը և մասնագետների պատրաստման շարունակականությունը, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Շատ անելիքներ ունենք։ Պետք է ուշադրություն դարձնել տաղանդների անընդհատ մատակարրմանը, հատկապես էլեկտրական ինժեներների և ԱԲ ոլորտի մասնագետների։ Կարևոր է տիրապետել ոչ միայն մաթեմատիկային, ֆիզիկային, տվյալագիտությանը, այլև ԱԲ գործիքներին ու թվայնացման հմտություններին՝ արտադրողականությունը բարձրացնելու համար»,– ընդգծել է Սիմոնյանը։
Փոխնախարարը հավելել է, որ ընթացքի մեջ են նաև ներմուծման և արտահանման գործընթացների պարզեցման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները։
Նրա խոսքով՝ 2023 թվականի մայիսին ընդունված 808 որոշման հետևանքով արտահանման ընթացակարգերը բարդացել են․ ընկերությունները նախ դիմում են հետազոտության, հետո նոր՝ էկոնոմիկայի նախարարություն, և այդ գործընթացը երբեմն ձգվում է մինչև երկու ամիս։
Սիմոնյանը նշել է, որ այժմ մշակվում է «validated»-ների համակարգ, որի շրջանակում վստահելի ընկերությունների ստուգումները կիրականացվեն հետագայում՝ պոստֆակտում։ Նման մոտեցում է նախատեսվում նաև ներմուծման դեպքում, քանի որ որոշ հումքեր չունեն հստակ կոդեր, ինչի հետևանքով գործընթացները ձգձգվում են, իսկ նյութերը հաճախ դառնում են անպիտան։
Սիմոնյանը ընդգծել է, որ Հայաստանը պետք է ներկայիս մարտահրավերները դիտարկի որպես հնարավորություն՝ կիսահաղորդչային և լայն տեխնոլոգիական շուկաներում իր դիրքերն ամրապնդելու նպատակով։

Замминистра высокотехнологичной промышленности Рубен Симонян заявил, что Армения уже заняла нишу в глобальной цепочке поставок полупроводников, участвуя в проектировании, сборке и формировании конечной продукции.
Выступая на форуме State&Tech Bridge, Симонян отметил, что Армения не способна обеспечить крупномасштабное производство, однако играет важную роль на ключевых этапах разработки. По его словам, цель страны — закрепить своё устойчивое положение через международные соглашения и в дальнейшем его укрепить, сообщает «Арменпресс».
«Нам предстоит многое сделать. Нужно обеспечить постоянный приток талантов, особенно инженеров-электриков и специалистов по ИИ. Важно владеть не только математикой, физикой и дата-сайенсом, но и инструментами искусственного интеллекта и цифровыми навыками для повышения производительности», — подчеркнул он.
Симонян сообщил, что ведется работа по упрощению процедур импорта и экспорта. Он напомнил, что принятое в мае 2023 года постановление №808 усложнило экспорт, и процесс порой затягивался до двух месяцев. Сейчас разрабатывается система «validated», предполагающая последующую проверку надёжных компаний. Такой же подход планируется и при импорте, где отсутствие точных кодов для некоторых сырьевых материалов приводит к задержкам и порче продукции.
Он подчеркнул, что Армения должна рассматривать нынешние вызовы как возможность для укрепления своих позиций на полупроводниковом и более широком технологическом рынках.